Fatih Özer’in Yakalanması İçin Tiran’da Toplantı Y…

Thodex vurgununda gözaltına alınan 70 kişiden 62’si adliyeye sevk edilirken, Fatih Özer’in yakalanması için Türkiye’den 5 kişilik bir ekip Arnavutluk’a gitti.

Kripto para borsası Thodex’in işlemlerini durdurmasının ardından şirketin sahibi Faruk Fatih Özer’in yurt dışına kaçtığı belirlenmişti.

Yaklaşık 2 milyar dolarla yurt dışına kaçan Fatih Özer, yaklaşık 400 bin kişiyi mağdur etmişti.

20 Nisan’da Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği tespit edilen Fatih Özer için kırmızı bülten çıkartılmıştı.

TÜRKİYE’DEN BİR EKİP ARNAVUTLUK’A GİTTİ

Arnavutluk, Karadağ, Kosova ve Kuzey Makedonya’da aranan Fatih Özer’in yakalanması için, Türkiye’den Tiran’a giden 5 kişilik bir ekip, Tiran’daki emniyet mensuplarıyla toplantı gerçekleştirecek.

9 İLDE OPERASYON

Bir yanda Türkiye’de Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 9 ilde operasyonu sürdürüyor.

Fatih Özer’in kız kardeşi Serap Özer ve abisi Güven Özer gözaltına alındı.

Güven Özer Pendik’te saklandığı evde, Serap Özer ise Kocaeli’de gözaltına alındı.

70 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında da 70 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 62’si bu sabah Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürüldü. 8 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Emniyet mensupları 11 kişiyi de arıyor.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye’de işlem yapan Thodex isimli kripto para borsasının bir anda işleme kapanması ve kurucusu ve yöneticisi 27 yaşındaki Faruk Fatih Özer’in yatırımcıları 2 milyar dolar dolandırarak yurtdışına kaçmasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı 22 Nisan’da resen ‘‘nitelikli dolandırıcılık’‘ ve ‘‘suç örgütü kurmak’‘ suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, ‘‘Şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur.’‘ ifadelerini kullandı.

‘’THODEX’İN 120’DEN FAZLA ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERDİĞİ BELİRLENDİ’’

Açıklama şöyle devam etti: ‘‘Soruşturma kapsamında şirket sahibi olan şüpheli F.F.Ö.’nün 20 Nisan 2021’de yurtdışına çıktığı resmi belge ve kayıtlarla doğrulanmış, ayrıca şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlenmiştir.

Temin edilen ilk bilgilere göre bu firmanın 2017 yılında F.F.Ö. tarafından Koineks Teknoloji A.Ş. ismiyle kurulduğu ve 2020 yılında yurtdışına açıldığı, Koineks ismiyle kurulan şirketin ismini Thodex olarak değiştirdiği, 120’den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir.’‘

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARTILDI

‘‘Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2021/2680 sayılı kararıyla şüpheli F.F.Ö. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış ve şahsın uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimler yapılmıştır.

Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığı’nca gerekli yasal prosödürler işletilerek şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk’a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk’tan iadesi istenmiştir. Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur.

Adı geçen şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital metaryallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek dokuz ilde eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle açığa çıkarılmasını ve tüm sorumlular hakkında yasal işlemler yapılmasını temin amacıyla gereken tüm işlemler aralıksız olarak ve titizlikle sürdürülmektedir.’‘

EMEKLİ POLİSİ KORUMA OLARAK TUTTUĞU ORTAYA ÇIKTI

Hürriyet’in haberine göre; Thodex kripto para borsasıyla yaklaşık 400 bin kullanıcının toplamda 2 milyar dolarıyla Arnavutluk’a kaçtığı iddia edilen Faruk Fatih Özer’in emekli bir polisi yakın koruma tuttuğu, işlerinin kötü gittiği son dönemde de korumasını yanından hiç ayırmadığı ortaya çıktı.

Özer’in 8 ay önce Maslak’taki bir plazada aylığı 15 bin TL’ye bir home ofis kiraladığı, işlerini buradan yürüttüğü öğrenildi.

MİLYONLUK ARAÇLARI KENDİ ÜZERİNE KAYITLI DEĞİL

Aralarında milyonluk araçların da olduğu otomobilleri de rezidansın garajındaydı. Özer’in Arnavutluk’a kaçarken geride bıraktığı otomobillerinin kendi üzerine kayıtlı olmadıkları tespit edildi.

Soruşturma dosyasından sızan bilgilere göre, gözaltına alınanların tümü şirket çalışanları ve Faruk Fatih Özer’le irtibatı bulunan kişiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir