Erdoğan’dan 7 gün ortayla iki farklı açıklama

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi 29. Olağan Genel Heyeti ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde açıklama yaptı. 

Erdoğan yaptığı açıklamada, “Milletimizin her bölümünü daha da rahatlatacağız. Aralık ve Ocak gerçekleşmeleriyle enflasyonun sırtımıza bindirdiği kamburdan kurtulacağımız 2023 Şubat ve Mart aylarından itibaren değerli ölçüde geride bırakmış olacağız. Ücretlilerin gelirlerindeki azalışı telafi edecek adımlar atıyoruz. Herkesin hesabını, planını buna nazaran yapmasını bilhassa tavsiye ediyorum. Temmuz’da enflasyon farkıyla, ocak ayında ki fiyatlarda yeni düzenlemelerle milletimizi daha da rahatlatacağız” tabirlerini kullandı.

Erdoğan geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kabine toplantısında “Türkiye’nin geldiği yol bilhassa bunu yol ayrımı olarak kabul edecek olursak iktisat programı olmuştur. Bütün dünyaları faiz, enflasyon, kur münasebetinden ibaret olan kesin inançlılar, ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat cari fazla yoluyla büyüme stratejisini anlamaya bile çalışmamıştır. Enflasyon bir sorun mudur? Evet, bir problemdir. Ancak Türkiye’nin sıkıntılarının asıl sebebi tek başına bu başlık mıdır? Katiyetle değildir. Şayet o denli olsaydı geçmişte çok defa uygulanan enflasyon merkezli iktisat programları ile sorun çözülmüş olurdu” demişti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.