Erdoğan gururla paylaştı lakin İGA, Atatürk’ü geçemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya çapında birinciliklere doymuyor” diyerek beğenilen müteahhitlerin işlettiği İstanbul Havalimanı’yla ilgili istatistikleri paylaştı. Lakin verdiği sayılar açılış merasiminde açıkladığı gayelerin yarısına bile ulaşmıyor. Sayılar, pistleri kırılarak kapatılan Atatürk Havalimanı’nın 4 yıl evvel ulaştığı noktanın çok daha gerisinde…

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece resmi toplumsal medya hesabından beğenilen müteahhitleri tarafından yapılan ve işletilen İstanbul Havalimanı’yla ilgili datalar paylaştı:

“İstanbul Havalimanı’mız bayram boyunca günde ortalama bin 400 uçağın iniş-kalkışına ve günde ortalama 230 bin yolcuya hizmet vermiştir.”

Erdoğan bildirisinde,  havalimanıyla ilgili şu tabirleri de ekledi:

“Dünya çapında birinciliklerine doymayan İstanbul Havalimanı, Avrupa’nın en ağır ve en güzel havalimanı olarak gösterilmektedir.”

 


ATATÜRK HAVALİMANI 4 YIL EVVEL AŞMIŞTI

SÖZCÜ sayıları masaya yatırdı. Halbuki istatistikler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gururla açıkladığı sayıların, yeni havalimanını işleten beğenilen müteahhitler uğruna pistleri kırılarak kapatılan Atatürk Havalimanı’nda 4 yıl evvel geçildiğini ortaya koyuyor.

Atatürk Havalimanı’nın kapatıldığı 2018 yılında toplam uçak trafiği 464 bin 646 olarak gerçekleşti. Bu, günlük ortalama 1273 trafik manasına geliyor.

Resmi datalara nazaran 2018 yılında Kurban Bayramı’nın olduğu Ağustos ayında toplam uçak trafiği 41 bin 161 olarak yani her gün ortalama 1372 uçak inip kalktı.

Sonuç olarak Atatürk Havalimanı kapatıldığı yıl Kurban Bayramı’nda uçak trafiği, Erdoğan’ın bugün açıkladığı 1400’ün üzerine çıkmıştı.

YOLCU SAYISI DA AŞILMIŞTI

Yolcu sayısında da durum farklı değil. Yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ortalama 230 bin yolcu sayısı, Atatürk Havalimanı’nda 2018 yılında geçilmişti.

Resmi datalara nazaran Atatürk Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 2018 yılında 68 milyon 346 bin 784 olarak gerçekleşti.

8 Ağustos 2018 de Kurban Bayramı tatiline çıkanlar Atatürk Havalimanı’nın yolcu rekoru kırmasına yol açmıştı. Transit yolcular da dahil 230 bin yolcunun geçmesiyle Atatürk Havalimanı’nda bir günde geçen yolcu sayısı rekoru kırılmıştı.

HEDEFLER TUTMADI 

32 milyar 399 milyon Euro’ya yani bugünkü kurla 578 milyar 970 milyon liraya malolan İstanbul Havalimanı’nda birinci etapta, günlük ortalama 3 bin 500 iniş-kalkış ve 246 bin yolcu hedeflenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Havalimanı’nın açılışında bu maksadı net sözlerle şöyle açıklamıştı:

“Toplam 4 etaptan oluşan projenin açılışını yaptığımız birinci etabı, yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Bu kapasite tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek, hatta gerekirse 200 milyona kadar çıkartılabilecektir.”

Buna nazaran, İstanbul Havalimanı’nın günlük ortalama yolcu sayısının 246 bin olması gerekiyordu. Fakat Erdoğan, 5 yılın sonunda gelinen noktada, Kurban Bayramı’nda dahi gerçekleştirilebilen sayının 230 bin olduğunu duyurmuş oldu.

3500 AMACININ YARISI BİLE TUTMADI

İstanbul Havalimanı’nın 2022 yılı birinci altı ayındaki uçak trafiği 190 bin 181 olarak gerçekleşti. Bu günlük 1050 iniş-kalkış manasına geliyor. Pandeminin tesirinin büsbütün kalktığı değerlendirilebilecek Haziran ayında günlük ortalama trafik ise 1295 olabildi. Maksat birinci etapta 3 bin 500’dü.

ERDAĞI: “HANİ GÜNLÜK 3 BİN 500-5 BİN 500 TRAFİĞİNİZ” 

İstanbul Havalimanı ve Atatürk Havalimanı’yla ilgili tüm süreci yakından takip eden Sivil Havacılık eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

“Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasına karar verildiğinde günlük uçak trafiği 1800’dü.
İstanbul Havalimanı daha 1100 uçak trafiğini bile geçemedi ki bunun da yüzde 80’i THY uçuşları. Ortaya konulan varsayımlar, öngörüler, vizyon, misyon tümüyle yerle bir oldu.
Hani o günlük 3 bin 500 hatta 5 bin 500 uçak trafiğiniz? Ne oldu o masallarınız?

Bunlar yetmezmiş üzere, artık de DHMİ ile İGA ortasında yapılan bir çalışma ile ihale şartları  İGA lehine değiştirilmeye çalışılıyor. Kontrat ile, yeni pistler ve uydu terminal üzere imal sorumluluğu İGA ya ilişkin olan milyarlarca Euro’luk yatırımın, IGA’nın yaptığı fizibiliteye dayandırılarak, “yapılmasına  gerek olmadığı” kararlaştırıldı. İmza kademesine geldi.

Türk havacılığına münasebetiyle da Türk turizmine ve Türk iktisadına verilen bu ziyanlar karşılıksız kalmayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.