Enerji krizi Avrupa’da kepenk kapattırdı: Sıra ABD’ye geldi

ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliği devletleri, Rusya’ya bir dizi ekonomik yaptırım ve ambargo uyguladı.

Bu yaptırımların ardından tüm dünyada fosil yakıtların fiyatı yükseldi. Dünya genelinde elektriğin büyük çoğunluğu başta Petro, doğalgaz ve kömür olmak üzere fosil yakıtlar tarafından elde ediliyor.

Batı’nın yaptırımları, enerji krizine sebep oldu ve kendisini vurdu. Avrupa Birliği ve ABD, enerji kriziyle baş başa kaldı. Bilim insanları, bu sene kış mevsiminin çok soğuk geçeceğini ifade etti.

Batılı devletler, kendi politikaları sebebiyle yaşanan enerji krizinin faturasını vatandaşlarına kesti. Elektrik faturalarına zam yapıldı, yeni vergiler konuldu.

ABD’DE “ŞARJ ETMEYİN” ÖNLEMİ

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, enerji krizi için bir dizi önlem sıraladı ve vatandaşlardan elektrikli arabalarını şarj etmemesini, “gereksiz” yanan ışıkları kapatmasını, klimanın az kullanılmasını ve yüksek elektrik isteyen aletlerin kullanılmamasını istedi. Kaliforniya Eyaleti, elektriğin 16.00-21.00 arasında yani insanların evlerinde olduğu saat dilimlerinde “daha az kullanılmasını” tavsiye etti.

ABD’de Rusya’ya uygulanan ambargoların ters tepmesinden sonra, enerji devleri fiyatlara yüksek zamlar uyguladı. Benzin ve motorin, ABD tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

FİNLANDİYA’DA 10 KAT ZAM

Finlandiya’da elektrik faturalarına 10 kat zam geldi. Küçük işletmeler kepenk kapatmak zorunda kalabileceklerini ifade etti.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Avrupa Birliği’nde Alman Uniper enerji şirketinin iflasını önlemek için yapılan toplantıya katılmadı. Sanna Marin, o toplantıya katılmak yerine Başbakanlık ofisinde parti düzenledi ve tartışmalı görüntüler ortaya çıktı.

O toplantıya katılmayan Finlandiya, Uniper’i kurtarmak için 6 milyar avro ödemek zorunda kaldı. Sanna Marin hükümeti, 6 milyar doları vatandaştan tahsil etmek için yeni vergiler getirdi.

İRLANDA, İNGİLTERE VE HOLLANDA’DA KÜÇÜK İŞLETMELER KEPENK KAPATTI

İrlanda’da bir kafe işletmecisi, 9 bin 836 avroluk elektrik faturasını paylaştı. En az 10 kat zam geldiğini ifade eden işletmeci, “Elektrik faturalarının bu kadar zamlanacağını tahmin etmedik, böyle devam ederse iş yapamayız, kepenk kapatırız” dedi.

Hollandalı ve İngiliz küçük işletme sahipleri de aynı sorundan yakındı.

Elektrik faturalarına gelen zamlar yüzünden sadece kahve makinesi ve aydınlatmanın dahi yüksek faturaya sebep olduğunu ifade eden işletmeciler, “Kepenk kapatıp başka iş bulmamız gerekecek. Bu faturaları karşılamak mümkün değil” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.