DSÖ: Avrupa’da maymun çiçeği olayları son 2 haftada üçe katlandı

DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge, basın açıklamasında, örgütün Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün yayılımına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkezi olmayı sürdürdüğünü belirten Kluge, “15 Haziran prestijiyle DSÖ Avrupa bölgesinde 4 bin 500’ün üzerinde olay tespit edildi. Son iki haftada hadise sayıları üçe katlandı.” bilgisini paylaştı.

Hastaların yüzde 99’u erkek

AA’nın haberine nazaran; Kluge, bölgede doğrulanan hadiselerin büyük çoğunluğunu 21 ile 40 yaş ortası şahısların oluşturduğunu, hastaların yüzde 99’unun da erkek olduğunu aktardı.
Virüsün büyük oranda erkek erkeğe cinsel münasebet yoluyla bulaştığını söyleyen Kluge, az sayıda kişinin olaylara yakın temas sonucu virüse yakalandığının altını çizdi.

Bir kişi ağır bakımda

Kluge, şimdiye kadar olayların yüzde 10’unun tedavi emelli hastaneye kaldırıldığını, 1 kişinin ise ağır bakıma alındığını belirtti.

Şimdiye kadar bölgede maymun çiçeği bulaşan kimsenin hayatını yitirmediğini kaydeden Kluge, “Hastalığın çabuk evrilmesi, DSÖ Acil Durum Komitesinin virüsün acil durumuna dair görüşünü kısa vakitte değiştirebilir.” sözlerini kullandı.

Kluge, virüsün daha fazla yayılmasına karşı dünyanın acil ve birlik halinde önlemler alması gerektiğini belirterek, “Bu kadar süratlice yayılan ve adeta her gün, daha evvel etkilenmemiş yerlere ulaşan bir salgına karşı kayıtsız kalınmamalı.” uyarısında bulundu.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika tipi olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Genellikle hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

ABD Hastalık Denetim ve Muhafaza Merkezlerinin (CDC) son datalarına nazaran dünya genelinde 31 ülkede toplam 5 bin 323 hadise bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.