Dışişleri Bakanlığı ABD Büyükelçisini Çağırdı

Amerika Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına dair ilgili olarak yaptığı açıklama sonrasında, Amerika Büyükelçisi David Satterfield Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Tarihi bir skandala imza atan Amerika Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlamış ve tepkilere sebep olmuştu. Bu olayın ardından Amerika Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

ABD MAKAMLARINA TEPKİLER DİLE GETİRİLDİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

”ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak bugün (24 Nisan) yaptığı açıklama sonrasında, ABD Büyükelçisi David Satterfield bu akşam Bakanlığımıza çağırılmıştır.

Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal tarafından kabul edilen Büyükelçi Satterfield’a, sözkonusu açıklamaya ilişkin güçlü tepkimiz iletilmiştir. Bu çerçevede, tarihi ve hukuki herhangi bir dayanaktan yoksun olan bu açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız ifade edilmiştir.

Açıklamanın uluslararası hukuk bakımından hükümsüz olduğu, ayrıca Türk halkını derinden incittiği ve ilişkilerimize onarılması zor bir yara açtığı kayda geçirilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir