Davul zurnayla döviz sarsıntısına gidiyoruz

Merkez Bankası’nın (TCMB) doları tutmak için yeteri kadar rezervi kalmadığına işaret eden Ekonomist Atilla Yeşilada, en fazla 2 ay içinde 21 Aralık 2021’deki çeşitte bir döviz sarsıntısının yaşanma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu hesapladı.

Kendi toplumsal medya kanalında para piyasalarındaki son gelişmelerı kıymetlendiren Yeşilada, “Hem vatandaşı hem de hükümeti uyarıyorum. Gerçek faizin eksi yüzde 50’lerde, resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu, kredilerdeki yıllıklandırılmış artışın yüzde 65’e vardığı bir ülkede döviz talebini kesemezsiniz. Merkez Bankası’nın kullanılabilir döviz rezervleri süratle eriyor. Hükümetin beklentisinin bilakis yaz aylarında da, turist dönemine karşın döviz talebi artacak ve TCMB’nin artık satacak dövizi, silahında mermisi kalmayınca acı sonu birlikte yaşayacağız” dedi.

Bu defa kur şokundan evvel döviz süreçlerine kısıtlama geleceğini öngören Yeşilada, lakin tekrar de doları 16.50 liranın altında frenlemenin çok güç olduğunu, kısıtlamaların da bir müddet sonra doları üst iteceğini söyledi.

Yeşilada, ‘cahiliye devri politikaları’ yüzünden Türkiye’de döviz talebinin her vakit patlamaya hazır, pimi çekilmiş bir el bombası vazifesi yapacağını tabir etti.

Ödemeler istikrarı krizi öngörmeyen Yeşilada, bankaların güçlü olduğunun da altını çizdi.

Paha kaybında dünya 3’üncüsü

Bu yıl yüzde 18.5 paha kaybeden Türk Lirası, Sri Lanka Rupisi ve Gana Cedisi’nin akabinde dünyanın en makus performans gösteren üçüncü para ünitesi oldu. InTouch Capital Markets analisti Piotr Matys, liradaki düşüşün Türkiye iktisadının yükselen güç fiyatları ve global ekonomik yavaşlamaya ait risklere karşı kırılganlığını yansıttığını belirtti.

Harika bono yalnızca acı sonu öteler

Hükümetin hazırlıklarını tamamladığı enflasyon endeksli yeni finansal eserin bir yıldan kısa vadeli bono olacağını varsayım eden ve birkaç hafta içinde ihraç edilmesini beklediğini aktaran Atilla Yeşilada “Birkaç hafta içinde ihraç edilmesini beklediğim enflasyona endeksli bono acı sonu öteler, ancak tehlikeyi bitirmez” tabirlerini kullandı. İngiltere merkezli yatırım bankası Standard Chartered’ın son yayınladığı araştırma raporuna da değinen Yeşilada, raporda 2022 sonu dolar öngörüsünün18 lira, 2023 sonu dolar öngörüsünün ise 20 lira olarak hesaplandığını aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.