Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail Başbakanı Lapid ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77’nci Genel Heyeti’ne katılmak üzere ABD’nin New York kentine gitti. İsrail Başbakanı Yair Lapid’in, toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini duyuruldu. İsrail başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Erdoğan ile Lapid’in New York’ta bir ortaya geleceği belirtildi.

Çeşitli temaslara bulunacak olan Erdoğan, 20 Eylül’de Genel Kurul’a hitap edecek. Lapid’in Erdoğan’ın yanı sıra İngiltere Başbakanı Liz Truss, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile de görüşmesi bekleniyor.

‘HEDEF ŞİÖ’YE ÜYELİK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 22’nci Devlet Liderleri Tepesi’nde ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan burada, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Çin Devlet Lideri Şi Cinping, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Moğolistan Cumhurbaşkanı Uhnaagiyn Hürelsüh ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir ortaya geldi.

Öte yandan Erdoğan dün ŞİÖ’ye ait yaptığı açıklamada, “Üye olmak-olmamak hepsi başka fakat bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir pozisyona taşınmış olacaktır” demiş, “Kastettiğiniz üye olmak mı?” sorusuna da “Tabii. Amaç o” karşılığını vermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.