Covid-19, 131 maç erteletti

Futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda bu sezon Covid-19 testleri pozitif çıkan sporcular sebebiyle 131 müsabaka için erteleme kararı alındı.

Covid-19, 131 maç erteletti

Futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda, 2020-2021 sezonunda şimdiye kadar 131 müsabaka, Covid-19 vakaları nedeniyle ertelendi.

Türkiye’de mart ayında görülen Covid-19 vakasının ardından 19 Mart 2020’de alınan kararla 2019-2020 sezonunda futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda ligler ertelendi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla Süper Lig’de 12 Haziran’da tekrar başlayan sezon, Covid-19 önlemleri çerçevesinde seyircisiz olarak tamamlandı. Basketbol ve voleybolda 11 Mayıs’ta, hentbolda ise 12 Mayıs’ta ligler şampiyon ve düşme olmadan tescil edildi.

2020-2021 sezonunda her federasyonun belirlediği önlemlerle başlayan liglerde heyecan seyircisiz olarak sürüyor.

Tüm dünyada ve Türkiye’de son dönemde yükselen Covid-19 vakaları spor kulüplerinde de artıyor. Bu doğrultuda federasyonların yayınladığı talimatlara göre takımlardaki Covid-19 testi pozitif çıkanlara göre ekiplerin maçları erteleniyor.

Futbol, basketbol, voleybol ve hentbolda şimdiye kadar 131 karşılaşma için Covid-19 vakaları nedeniyle ertelenme kararı çıktı.

FUTBOLDA 41 ERTELEME

Profesyonel liglerde 2020-2021 sezonunda şu ana kadar toplam 41 müsabaka takımlarda görülen Covid-19 vakaları nedeniyle ertelendi.
Bu süreçte Süper Lig’de 2, TFF 1. Lig’de 4, Misli.com 2. Lig’de 14 ve Misli.com 3. Lig’de 21 karşılaşma oynanamadı. Bu müsabakalardan bir kısmı belirlenen takvim içerisinde oynanırken, diğerleri de önümüzdeki dönemde yapılacak.

9 BASKET MAÇI OYNANMADI

Toplam 6 oyuncunun karantinaya alınması halinde müsabakaların ertelendiği basketbolda ING Basketbol Süper Ligi’nde 5, Herbalife Nutriton Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde ise 4 maç yapılamadı.

VOLEYBOLDA 61 ERTELEME

Takım kadrolarında en az 4 oyuncunun Covid-19 testi pozitif çıkması durumunda voleybolda müsabakalar erteleniyor. Erkekler Ligi’nde 35, Kadınlar Ligi’nde ise 26 karşılaşma ertelendi.

HENTBOLDA SAYI 20

Hentbolda sporcularından 4 ve daha fazla kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması veya sporculardan 6 ve daha fazla kişinin karantinaya alınması nedeniyle takımların müsabakaları oynanmıyor. Bu nedenle Erkekler Süper Lig’de 9, Kadınlar Süper Lig’de ise 11 karşılaşma oynanmadı

***

Olimpiyata ‘makul sayıda’ seyirci

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarını ‘makul sayıda’ seyircinin izleyebileceğini bildirdi.
IOC Başkanı Bach, Tokyo oyunlarında turnuva boyunca sporcuların kalacağı yerleşkeleri ve oyunların ana lokasyonu Japonya Ulusal Stadyumunu ziyaret etti.

Organizasyon Komitesinin ‘yeterli ölçüde’ önlemi alacağını belirten Bach, sporculara yönelik “Kendilerini güvende hissedebilirler” ifadesini kullandı.
Açılış ve kapanış törenlerinin de gerçekleştirileceği, turnuvanın ana stadyumunu da ziyaret eden Bach, tribünleri denetledi ve sosyal mesafe için yeterli alan bulunduğunu söyledi.

Bach, “Herkes tribünlerin tam dolu olmasını umuyor ancak daha 9 ay var. Makul sayıda seyirci olacak ve henüz bu ‘makul sayının’ ne olacağının bilmiyoruz” dedi.

Oyunların 2021’e ertelendiği mart ayından beri ilk kez Japonya’yı ziyaret eden Bach, olimpiyat meşalesi turunun başlayacağı ilkbaharda yeniden gelmeyi planlandığını kaydetti.

***

TOFAŞ’ta 1 oyuncunun Covid-19 testi pozitif

ING Basketbol Süper Ligi takımlarından TOFAŞ’ta 1 oyuncunun Covid-19 test sonucu pozitif çıktı.

FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi 3. haftasında oynayacağı karşılaşma öncesinde TOFAŞ Basketbol Takımı’nın oyuncularına önceki gün Covid-19 testi yapıldı.

Oyuncular, teknik ekip ve personele, sağlık partneri Bursa Medicana Hastanesi tarafından yapılan testler sonrası 1 oyuncuya pozitif tanısı konuldu.
Klinik şikâyeti bulunmayan oyuncunun izolasyon ve tedavi sürecine başlandı.

***

20 ve 17 yaş altı dünya kupaları iptal

CovId-19 salgını nedeniyle 2021’e ertelenen 20 ve 17 yaş altı FIFA kadınlar dünya kupaları iptal edildi. 2020’de düzenlenmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen turnuvalar, gelecek yıl da yapılmayacak.

İki yılda bir düzenlenen turnuvaların iptali sonrası 2020’deki organizasyonların ev sahipleri Kosta Rika ve Hindistan’ın hakları saklı kalacak.
Bu karar doğrultusunda Kosta Rika, 2022 FIFA 20 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası, Hindistan da 2022 FIFA 17 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası’nı organize edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir