Cari süreçler açığı açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı ödemeler istikrarı istatistiklerini açıkladı. Buna nazaran, cari süreçler açığı, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 3 milyar 151 milyon dolar artarak 6 milyar 468 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda on iki aylık cari süreçler açığı 29 milyar 444 milyon dolar oldu.

Bu gelişmede, bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran, hizmetler istikrarı kaynaklı girişlerin 2 milyar 325 milyon dolar artarak 3 milyar 222 milyon dolar yükselmesi ve birincil gelir istikrarı kaynaklı çıkışların 417 milyon dolar azalarak 913 milyon dolar gerilemesine karşın, ödemeler istikrarı tarifli dış ticaret açığının 5 milyar 699 milyon dolar artarak 8 milyar 753 milyon dolar yükselmesi tesirli oldu.

Altın ve güç hariç cari süreçler hesabı, bir evvelki yılın birebir ayında 1 milyar 28 milyon dolar açık vermişken, bu ay 388 milyon dolar fazla verdi.

Hizmetler istikrarı altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran 1 milyar 545 milyon dolar artarak 2 milyar 97 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bir evvelki yılın birebir ayında 170 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir istikrarı kalemi, bu ayda 24 milyon dolar net çıkış kaydetti.

FİNANS HESABI

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 959 milyon dolar olarak gerçekleşti. Portföy yatırımları 4 milyar 325 milyon dolar meblağında net çıkış kaydetti. Alt kalemler prestijiyle incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin pay senedi ve devlet iç borçlanma senetleri piyasalarında sırasıyla 1 milyar 664 milyon dolar ve 495 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 1 milyar 852 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 280 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1 milyar 56 milyon dolar ve Türk Lirası cinsinden 82 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 1 milyar 138 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, Genel Hükümet ve başka bölümler sırasıyla 172 milyon dolar, 154 milyon dolar ve 94 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde bu ay 5 milyar 939 milyon dolar net azalış gözlendi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.