Bir yılda yüzde 150 artış: İstanbul’da ekmeğe yarın artırım geliyor!

İstanbul’da geçtiğimiz yaz 2 liradan satılan ekmeğin fiyatı 5 liraya yükseliyor. Birçok ilçede 4.5 liradan satılan 240 gram ekmek, yarından itibaren 5 liradan satılacağı öğrenildi. Böylece ekmeğe son bir yılda yüzde 150 artırım geldi.

BU İLÇELERDE 5 LİRA OLACAK

Sözcü’nün haberine nazaran İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Lideri Hasan Demir, “Bugün prestijiyle şimdi uygulamaya alan yok lakin yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir’deki fırıncılar ekmeği 5 liradan satacak” dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası Lideri Erdoğan Çetin ise “Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak natürel ki hakikat değil lakin mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Ziyan eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor” diye konuştu.

BİR YILDA YÜZDE 150 ZAM

İstanbul’da 210 gram ekmeğin 4 liradan satılması bile daha resmi onay almadı. Temmuz ayında resmi tarifenin çıkması beklenirken, bu olmadan ekmek yeni bir gayriresmi artırımla 5 liraya çıkmış olacak.

Fırıncılar ise bu artırımları 14 bin TL’lik cezai yaptırımı göze alarak yaptığını söylüyor. Şu anki resmi tarifeye nazaran ekmeğin kilosu 14,3 TL iken, yarın yapılması planlanan gayriresmi artırımla birlikte ekmeğin kilogramı 20 lirayı aşacak ve ekmeğe son bir yılda yüzde 150 artırım gelmiş olacak.

RESMİ TARİFE TEMMUZ’DA GELECEK

Erdoğan Çetin, “210 gram ekmeğin 4 liraya çıkmasını onaylayan resmi tarife temmuzda çıkınca, 250 gram ekmeğin 5 TL’den satılması resmi olarak da mümkün olacak” dedi.

“Fırıncı ekmeğe artırım talep ediyor ancak bu talep onaylanana kadar maliyetler yeniden artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor” diyen Çetin, “Geçen sene 130 liraya aldığımız unun bu yıl 550 liraya çıkacağını söyleseler ya da akaryakıtın 30 liraya çıkacağını söyleseler, inanmazdım” diye konuştu.

Mevcut maaşlarla çalıştıracak işçi de bulamadıklarını da anlatan Çetin, işçi bulmadığı, maliyetlerin geldiği düzeyden ötürü un alamadığı ve yarar sağlayamadığı için fırınların birer birer kapandığını lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.