Beş vilayette düzenlenen ve bir ay sürecek olan Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri başlıyor

Türkiye’nin milletlerarası marka pahasına katkıda bulunmak maksadıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri 16 Eylül-23 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek şenliklere ait Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) basın toplantısı düzenlendi.

AA’da yer alan habere nazaran; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı konuşmada kültür ve sanatın buluştuğu şenliklerin eşsiz rotalarda düzenlendiğini söyledi.

“Festivale başşehir de dahil”

Üç yıl süren bir çalışmanın akabinde birinci olarak Beyoğlu Kültür Yolu ismiyle düzenlenen şenliklerin 7’den 70’e toplumun her kısmını kültür ve sanatla buluşturduğunu lisana getiren Ersoy, “Bu şenlik öylesine beğenildi ki şenliklerimize başkentimizi de dahil ettik. Çizdiğimiz ve yapılan onarımlarla güçlendirilen kültür rotasında Ankara’da da bir şenlik düzenledik. Klasikle çağdaşı birleştirerek, hem CSO ADA ANKARA’da klasik müzik dinletileri sunduk, hem de yüzyılların izini taşıyan Ankara Kalesi’nde çeşitli etkinlikler düzenledik” dedi.

Bir ay sürecek olan festivaller

Bakan Ersoy, şenliklerin bu defa 5 vilayette çok daha kapsayıcı, çok daha yaygın etkinliklerle vatandaşlara eşsiz bir kültür sanat tecrübesi yaşatacağını vurgulayarak, “Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, 16 Eylül’de başlayacak ve 23 Ekim’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civar vilayetlerde yaşayanlar, bir ayı aşkın müddette tam manasıyla kültür ve sanata doyacak” şeklinde konuştu.

Kültür sanat coşkusu

Festival kentlerine İzmir ve Adana da eklenecek Operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara kadar herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun birçok aktiflik sunacaklarına işaret eden Ersoy,  “Kültür sanat coşkumuzu bu 5 kentimizden tüm Türkiye’ye dalga dalga yayacağız. Bu kentlerimize gelecek yıl Nisanda İzmir’imizi de ekleyeceğiz. Ayrıyeten Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı da Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu hoş şenliği, daha yeterli noktalara el birliğiyle taşıyacağız. Aklımızda farklı kentlerimiz de var. Bu ortada şenliklerin müddetlerini, komşu vilayetlerden gelebilecek vatandaşlarımızın da etkinliklerimize katılabilmesini sağlayabilmek için bilhassa uzun tuttuk.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.