Bayraktar TB3 özellikleri ve tasarımı muhakkak oldu

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar insansız hava araçları ortasına yeni bir üye katılıyor. Şirketin CTO’su Selçuk Bayraktar’ın yaptığı açıklamalara nazaran, Bayraktar TB-3 ismiyle çıkacak olan SİHA, gelecek periyotta hizmete girecek TCG Anadolu amfibi hamle gemisi üzerinde bulunan kısa pistten kalkış yapabilecek.

BAYKAR, BAYRAKTAR TB3 GÖRSELİNİ PAYLAŞTI!Yukarıda yer edinen Baykar tarafınca paylaşılmış görselde kanatların katlanma yeri seçilemiyor olsa da evvelki paylaşımlarda bu formda olacağı açıklandı.

TCG Anadolu amfibi hamle gemisi, geçtiğimiz yıl suya indirildi ve son montaj süreçlerine başlandı. Fakat ABD, uyguladığı ambargo ile dikey iniş-kalkış yapabilen F-35B ve öbür F-35 jetlerinin satışını iptal etti. Bunun akabinde Türkiye, TCG Anadolu’yu SİHA ve helikopter gemisine çevirme kararı aldı.

BAYRAKTAR TB2, S-300 FÜZESİNDEN SAĞ ÇIKTI!

İngiliz basınına konuşan Ukraynalı İHA pilotu, Bayraktar TB2 SİHA’nın S-300 füzesiyle vurulduktan sonra nasıl kurtulduğunu anlattı.

Buna ek olarak, TB3’ün fizikî olarak daha büyük olduğunu biliyoruz. Ayrıca TB2’nin neredeyse 3 katı kadar bir yük taşıyabildiği kanatlara biraz daha fazla tartı binecek. Bu nedenle SİHA’nın art ayaklarının gövde yerine kanat altına konumlandırıldığını görüyoruz.

Bayraktar TB3’te yaşanan bir öteki hoş geliştirme ise motor tarafında. Çünkü bu hava aracında TUSAŞ Motor Sanayi ya da kısaca TEI tarafından üretilen 172 beygir gücündeki (TB2’den yüzde 61 daha güçlü) yerli TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru kullanılacak. 

Bayraktar TB3 özellikleri:

Kanat açıklığı: 14 metre
Uzunluk: 8.35 metre
Yükseklik: 2.6 metre
Kalkış Tartısı: 1450 kilogram
Azamî seyir suratı: 125 knots-160 knots (300 km/s)
Yararlı yük kapasitesi: 6 silah istasyonu – 280 kilogram
Havada kalış müddeti: 24+ saat
Katlanır kanat yapısı
Kısa pistli uçak gemilerinden otomatik kalkış ve iniş kabiliyeti
Görüş sınırı ve ötesi haberleşme
SATCOM uydu bağlantısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.