Bakan Selçuk: Okullar 2 Temmuz’a kadar açık olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, merak edilen tüm soruları cevapladı. Bakan Selçuk öğrencilerin sorularını yanıtlayarak ‘Ele ele vererek bu süreci iyi yönetebilirsek çok sağlıklı sonuçlar alınabilir ve gerekirse bütün sınıf seviyelerinde okulların açılmasını sağlayabiliriz’ dedi.

Bakan Selçuk, TRT Haber’in canlı yayın konuğu olup merak edilen soruları cevapladı. Koronavirüs sürecinde alınan tedbirler kapsamında tüm eğitim öğretim kurumlarında yarın saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021’e kadar sürecek uzaktan eğitim sürecine dair açıklamalarda bulundu ve eğitim gündemindeki soruları yanıtladı. 

Tam kapanma sürecinin ardından okulların açılmasıyla ilgili planlamanın ne olduğunun sorulması üzerine Selçuk, arzularının okulların tamamen açılmasından yana olduğunu ama Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ve Sağlık Bakanlığının ortaya koyduğu tablolar doğrultusunda hareket etmeye çalıştıklarını ifade etti. 

‘ELE ELE VEREREK BU SÜRECİ İYİ YÖNETİRİZ’ 

Selçuk, ‘Tam kapanma süreciyle vaka sayılarının azalacağını düşünerek, bunun okulların açılması için bir umut olmasını diliyorum. Ele ele vererek bu süreci iyi yönetebilirsek çok sağlıklı sonuçlar alınabilir ve gerekirse bütün sınıf seviyelerinde okulların açılmasını sağlayabiliriz. Öncelikleri de dikkate alarak amacımız bütün sınıfları açmak.’ ifadelerini kullandı. 17 Mayıs’tan sonra yüz yüze eğitimin hangi sınıflarda başlayacağının bir iki hafta içinde netleşmeye başlayacağını belirten Selçuk, şu bilgileri verdi: ‘Ortaokullarda ikinci dönemin sınavlarının yüzde 30’lar civarında tamamlandığını söyleyebiliriz. Liselerde biraz daha çok. 12. sınıfların sınavlarının tamamı bitti. Diğer sınıflarla ilgili de 17 Mayıs sonrasında bir düzenleme yapılacak ve buradaki düzenleme daha esnek bir düzenleme olacak. Liselerde yaklaşık yüzde 40’a yakın sınav tamamlanmış vaziyette. 

‘YÜZLERCE ETKİNLİK GÖRECEKLER’ 

Liselerde ikinci dönemde de tek bir sınav olacak.’ Öğretmenlerin aşılanmasının 24 Şubat’ta başladığını anımsatan Selçuk, 425 bin 500 öğretmene aşı randevusu açıldığını hatırlattı.Selçuk, okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını hatırlatarak, ‘Yazın dileyen veliler çocuklarının matematik kampı, kursu ya da yaz okulları ya da televizyondaki destek çalışmaları ve EBA internetteki aktivitelerle desteklenmesi konusunda yüzlerce etkinlik görecekler.’ diye konuştu. Karneleri öğrencilere yüz yüze vermek istediklerini vurgulayan Selçuk, karne verilmemesinin yüz yüze olmaması halinde dijital karnenin de hazır olduğunu söyledi. 

‘TAM KAPANMA SÜRECİNDE ÖĞRETMENLER VE OKUL MÜDÜRLERİ OKULA GİTMEYECEK’ 

Tam kapanma sürecinde öğretmenlerin okula bir gün devam etme zorunluluğunun da bulunmayacağını vurgulayan Selçuk, bu süreçte okul müdürlerinin de okula gitmeyeceğini söyledi. Salgın sürecinde öğrencilere 750 bine yakın 25 GB interneti olan tablet dağıttıklarını belirten Selçuk, tablet dağıtımına ve EBA Destek Noktaları’na ilişkin çalışmaların da devam ettiğini anlattı. Evde kapalı kalan çocukların psikolojilerine ilişkin çalışmalar hakkında bilgiler aktaran Selçuk, bakanlık olarak akademik açıkları kapatmak konusunda hızlı yol alabileceklerini ancak sosyal-duygusal problemlerin iyileştirilmesinin uzun soluklu çalışmalar gerektirdiğini vurguladı. 

‘YÜZDE 19,7’SİNİN ‘UYUMAKTA ZORLUK ÇEKMEYE BAŞLADI’ 

Lise öğrencileri üzerine yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarına değinen Selçuk, araştırmada öğrencilerin yüzde 21,8’inin ‘kendimi başkalarından daha fazla soyutlamaya başladım’ Bu konuda psiko-sosyal destek hattının çalışmalarını sürdüğünü, psikolojik danışmanların 24 saat hizmet verdiğini, ayrıca Ulusal Destekleme Programı’nda (UDEP) bu desteklerle ilgili önemli başlıklar bulunduğunu anlatan Selçuk, bunun yanında yayınlar, videolar ve öğretmen eğitimleri yaptıklarını ifade etti. Selçuk, salgın sürecinde kendisinin de 560 bin dolayında öğretmen ile uzaktan erişimle görüşme fırsatı bulduğunu anlattı. Yüzde 19,7’sinin ‘uyumakta zorluk çekmeye başladı’, yüzde 15,6’sının ise ‘beslenme konusunda sorunlar yaşamaya başladı’ gibi açıklamalar yaptıklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir