BAE’den reaksiyon çeken karar: Kaşıkçı’nın avukatı gözaltında!

ABD merkezli Arap Dünyası İçin Artık Demokrasi Platformu (DAWN), İstanbul’da katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın avukatlığını yapmış olan insan hakları avukatı Asım Gafur’un Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) gözaltına alındığını bildirdi.

Bir BAE hükümet yetkilisi, Gafur’un 14 Temmuz’da Dubai Milletlerarası Havalimanı’ndan aktarma yaparken, BAE mahkemeleri tarafından duyurulan delillere nazaran kara para aklama cürmünden gıyaben mahkumiyetle ilgili suçlamalar nedeniyle tutuklandığını doğruladı.

Üst seviye bir ABD idare yetkilisi de geçtiğimiz gün gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin tutuklamadan haberdar olduğunu, lakin Lider Joe Biden’ın mevzuyu Suudi Arabistan’daki bir Arap doruğunun oturum ortalarında BAE lideriyle ikili görüşmelerde gündeme getirip getirmeyeceğini söyleyemediğini bildirmişti.

Yetkili, tutuklamanın “Kaşıkçı problemiyle ilgisi olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını” ileri sürmüştü.

Suud asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda, ABD istihbaratına nazaran veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın onayıyla Suudi casuslar tarafından katledilmişti.

DAWN’DAN GAFUR’UN ÖZGÜR BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Reuters’te yer alan habere nazaran BAE yetkilisi, Buyrukluğun ABD büyükelçiliğinin konsolosluk ziyareti yapma talebini kabul ettiğini ve asli davanın gıyabında yapıldığından Gafur’un yine yargılama talep etmesine müsaade verildiğini söyledi. Yetkili, “Bir talep alındı ve kabul edildi, dava yine açıldı ve ilgili yasal süreçler devam ediyor” dedi.

DAWN’ın bildirdiğine nazaran ABD konsolosluk yetkilileri, Gafur’un Abu Dabi’deki bir gözaltı tesisinde tutulduğunu ve kendisine karşı rastgele bir yasal süreç hakkında bilgisi olmadığını bildirdi.

DAWN, mahkumiyetin “yargı süreci olmadan” elde edildiğini belirterek Gafur’un derhal özgür bırakılması daveti yaptı.

İnsan hakları kümeleri, BAE’nin yüzlerce aktivisti, akademisyeni ve avukatı çeşitli suçlamalarla haksız yollardan mahpusa attığını söylüyor. BAE, bu çeşit suçlamaları temelsiz bularak reddediyor ve ülke tüzükleri kapsamında insan haklarına bağlı olduğunu bildiriyor.

Biden, geçtiğimiz gün sona eren bölgedeki ziyarette insan haklarını gündeme getireceğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.