Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’dan kitap sohbetleri kitabı: Diyaloglar

Edebiyatımızın değerli isimlerinden Ayfer Tunç ve Murat Gülsoy’un 2013’ten bu yana Diyaloglar ismi altında gerçekleştirdikleri etkinlikler kelamdan yazıya dönüşüyor. Edebiyatseverlerin büyük ilgiyle takip ettiği buluşmaların görüntü kayıtlarından derlenerek hazırlanan bu kitap, farklı coğrafyaların ve vakitlerin edebiyatlarıyla sanata, teknolojiye, tarihe, günümüzden geleceğe bir köprü oluşturarak kendini çoğaltan kaynak bir metin haline geliyor.

Sayfa: 272

Dünyanın ortak kültürü

Dünya Edebiyatı Üzerine Diyaloglar Roberto Bolaño, Guillermo Rosales, Thomas Bernhard, Sâdık Hidâyet, Dag Solstad, Sophie Mackintosh, Hang Kang, Erlend Loe, Jack London, Carlos María Dominguez üzere çeşitli kıtalardan muharrirlerin ilgi gören ve gelecekte de ilgi görecek olan romanları aracılığıyla dünyanın ortak kültürünü okurun dikkatine sunuyor.

Ayfer Tunç

Ayfer Tunç, 1964’te Adapazarı’nda doğdu. Erenköy Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Birinci hikaye kitabı 1989’da yayımlanan Saklı’dır. Muharrir bu kitabını daha sonra Evvelotel isimli hikaye kitabıyla birleştirerek Evvelotel-Saklı ismiyle yayınladı.

Diğer hikaye kitapları Mağara Arkadaşları, Aziz Beyefendi Hadisesi ve Taş-Kâğıt-Makas’tır. Taş-Kâğıt-Makas’ın içinde yer alan kısa romanı Suzan Defter’i 2013’te; Aziz Beyefendi Hadisesi’ndeki kitaba ismini veren yapıtı 2014’te bağımsız olarak yayımladı.

Bu iki kitapta yer alan öbür kısa hikayeleri Kırmızı Azap ismiyle kitaplaştırdı. Sait Faik’in hikayelerinden hareketle TRT için yazdığı Havada Bulut isimli senaryosu 2002’de, Orhan Kemal’in birebir isimli romanından uyarladığı 72. Koğuş isimli senaryosu 2010’da çekildi. Mezun olduğu Erenköy Kız Lisesi’nin kütüphanesine 3 Aralık 2021’de Ayfer Tunç’un ismi verildi.

Eserleri

Ancak Mayıs 2022’de hiçbir münasebet gösterilmeden kaldırıldı ve yerine Erenköy Kız Lisesi mezunu olmayan bir müellifin ismi konuldu. Ayfer Tunç’un Kapak Kızı (1992), Bir Meczuplar Meskeninin Palavra Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi (2009), Yeşil Peri Gecesi (2010), Dünya Ağrısı (2014), Âşıklar Meczuptur ya da Yazı Çeşide (2018) ve Osman (2020) isimli romanlarının yanı sıra Memleket Öyküleri (İletişim Yayınları, 2012) isimli anı-öykü kitabı, Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek (2001), “Ömür Diyorlar Buna” (2007) isimli yaşantı kitapları, Oya Ayman’la birlikte yazdığı İkiyüzlü Cinsellik (1994) isimli bir inceleme kitabı ve Harflere Bölünmüş Vakit isimli bir e-kitabı var.

Murat Gülsoy

Murat Gülsoy, 1992-2002 yılları ortasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi mecmuasını çıkardı. Bu Kitabı Çalın isimli kitabıyla 2001 Sait Faik Hikâ­ye Armağanı’nı, Bu Sinemanın Makus Adamı Benim isimli romanıyla 2004 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü, Baba Oğul ve Kutsal Roman isimli kitabıyla 2013 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü, Gölgeler ve Hayaller Kentinde isimli romanıyla da 2014 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Yazmak ve düşünmek

Kitapları çeşitli lisanlara çevrilen Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi, mühendislik ve yaratıcı müelliflik dersleri veriyor; yalnızca yazmayı değil, yazmak üzerine düşünmeyi de seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.