Avrupa Parlamentosu İnternette Terör Propagandasın…

Avrupa Parlamentosu (AP),internette terör içerikli paylaşımların yayılmasına engel olmak amacıyla bu tür içerikleri bir saat içinde alan sağlayıcılar tarafından kaldırılmasını öngören yasal düzenlemeyi onayladı.

AB Komisyonunun hazırladığı yeni düzenlemeyle dijital platformların, terör içeriği olduğu tespit edilen paylaşımları AB ülkelerinde en kısa zamanda kaldırması veya erişimini engellemesi gerekecek. Talimat geldikten sonra 1 saat içinde içeriğin kaldırılması veya engellenmesi zorunlu hale gelecek. 

KİŞİ VE İŞLETMELERİN ŞİKAYET HAKLARI OLACAK 

İçeriğin kaldırılmasına dair talimatın dijital platformlara AB ülkelerinin ‘yetkili makamları’ tarafından gönderilmesi istenecek. Yasal düzenleme, AB içinde yerleşik olup olmadığına bakılmaksızın internet alan sağlayıcıları için geçerli olacak. Yasal düzenlemeye uyulmayarak içeriğin kaldırılmaması veya engellenmemesi durumunda şirketlere ceza verilecek. Ceza, alan sağlayıcı şirketin küresel yıllık cirosunun yüzde 4’ü kadar olabilecek. İçerikleri kaldırılan kişi veya işletmelerin şikayet hakları bulunacak. Eğitim, sanat, gazetecilik ve araştırma alanlarında bazı istisnalar yapılabilecek. 

ARALIK AYINDA DÜZENLEME ÜZERİNDE UZLAŞI SAĞLANMIŞTI 

AB Komisyonu, bazı Avrupa ülkelerindeki terör saldırıları sonrasında yasal düzenleme teklifini teröristlerin interneti kullanarak radikalleşmesini, adam bulmalarını ve şiddeti teşvik etmelerini engellemek amacıyla Eylül 2018’de yapmış, Aralık 2020’de düzenleme üzerinde uzlaşı sağlanmıştı. Onaylanan düzenlemeyi eleştiren bazı sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler, internet alan sağlayıcılarına çok kısa süre verildiği için yasanın teknoloji şirketlerini birtakım algoritmalar kullanmaya iteceğini, böylece bazı içeriklerin terörle ilgili olmasa da engellenebileceğini savunuyordu. 

YASA BİR SENE SONRA TAMAMEN UYGULANIR HALE GELECEK 

Ayrıca, herhangi bir yargı kontrolü olmaması ve bir ülkenin başka ülkedeki paylaşımlarla ilgili içerik kaldırma talimatı verebilecek olmasının ifade özgürlüğünü tehdit ettiği, demokrasiyi tehlikeye attığı belirtiliyordu. AB ülkelerinin, yasal düzenlemeyi ulusal hukuklarına gelecek aydan itibaren uyarlamaları gerekiyor. Yasa AB genelinde bir yıl sonra tamamen uygulanır hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir