Araç satışında 15 Eylül telaşı! 100 bin lira fiyat kırdılar

Ticaret Bakanlığı tarafından, oto alım satım işi yapanlara sıfır arabalarda 6 bin kilometre ve 6 ay yasağı getirilmişti. 15 Eylül itibariyle yürürlüğe girecek olan yönetmelik nedeniyle galericiler de sıfır arabaları satmak için harekete geçti. Sıfır araç satan galerilerde araba fiyatlarında da düşüş yaşandı.

Galericilerin kimileri araçları satamazsa 6 bin kilometre yol yapacağını lisana getirdi. Sıfır otomobil ilanını satış sitelerine koyan kimi galericilerin ilanlarında yaklaşık 100 bin TL’lik bir düşüş olduğu görüldü.

“ARACA 6 BİN KİLOMETRE YAPTIRIP YASAYA UYARAK SATACAĞIZ”

Oto galeri sahibi Esat Aydın, “Bizim elimizde şu an 2 tane sıfır araç var. Şu anda araçları satmaya çalışıyoruz. Piyasa sakin, genel bir sakinlik var. 15 Eylül’den sonra bu araçları satmamak üzere bir lüksümüz yok satmak zorundayız. Araca 6 bin kilometre binerek, yasaya uyup o aracı satmayı planlıyoruz. Aslında bu uygulamanın bayiden çıkarken yapılması lazım zira şahıslar bu aracı alıp satabiliyor. Şahıslardan bu araçları biz temin ediyoruz, bayiler aslında bize satış yapmıyor. Şahıslara bu yasa getirilmediği sürece bu olay devam edecek. Biz şu anda fiyatları 100 bin lira düşürdük lakin talep yok” dedi.

Oto galeri sahibi Yusuf Efe ise, “Şu an bende sıfır araç yok. Sıfır araç gelecekti bana fakat bu maddeden ötürü iptal ettirdim. Genel olarak bir sakinlik var piyasada. Fiyat olarak da yaklaşık yüzde 6-8 düşüş yaşandı. 15-20 gün sonra tekrar piyasa açılacak diye düşünüyoruz. Ben bir galerici olarak sıfır otomobillerin galeriden alınmasına karşıyım” diye konuştu.

Oto galerici İrfan Çeçen, “Açıkçası bu yasanın çıkması galericiler açısından güzel oldu. Ben maddeden ötürü ikinci elde hareketlilik yaşanır diye düşünüyorum. Bayiler aslında galericilere sıfır araç vermiyordu” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.