Akkuyu’nun son reaktörünün temeli atılıyor

Türkiye’nin devam eden en büyük yatırımlarından biri olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin (NGS) 4’üncü reaktörünün temeli, bugün Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılacağı merasimle atılacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin, güçte dışa bağımlılığını en aza indirmek için attığı adımlar ortasında başı çeken Akkuyu NGS’de çalışmalar sürat kesmeden sürüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Dönmez, Akkuyu NGS’de çalışmaların planlandığı üzere ilerlediğini bildirdi.

ELEKTRİK MUHTAÇLIĞININ YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK

Akkuyu NGS’deki tüm reaktörlerin devreye alındığında Türkiye’nin elektrik muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılayacağını belirten Dönmez, “Santralde her biri 1200 megavat olmak üzere 4 reaktör olacak. Yani şurası gücü toplamda 4 bin 800 megavat. Bu projeden yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleşecek. Bu da tek başına Ankara ve İzmir’in toplam elektrik talebine ya da İstanbul’un elektrik talebinin yüzde 90’ına denk geliyor.” sözlerini kullandı.

“HEDEFİMİZE ADIM ADIM YAKLAŞIYORUZ”

Dönmez, şunları kaydetti:

“Yarım asırlık nükleer serüvenimizde maksadımıza adım adım yaklaşıyoruz. Bu proje, güç bağımsızlığı, cari açığın azalması, alternatif güç kaynaklarının devreye alınması üzere birçok açıdan ülkemize çok önemli kazanımlar sunacak. İnşallah gelecek yıl, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında birinci reaktörü devreye alacağız. Yalnızca güç alanında değil bilgi transferi manasında da çok önemsiyoruz bu projeyi. Akkuyu’da çalışacak mühendis gereksinimimizin karşılanması hedefiyle birçok öğrencimiz nükleer alanında Rusya’da çeşitli üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı, almaya devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.