Akaryakıtta Yeni Düzenleme Geldi

Akaryakıt piyasasında kanun ihlallerine karşı önemli bir düzenleme getirildi. Petrol mevzuatına aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya yalan beyanda bulunduğu gözlemlenerek lisansı iptal edilen firmalara, petrol piyasasında faaliyet lisansı verilmeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),akaryakıt sektöründe vergi kaçırarak haksız kar ve kanuna karşı hile peşinde koşanlara yönelik yeni düzenlemeye getirdi. Petrol piyasasında mevzuata aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya yalan beyanda bulunulduğunun gözlemlenmesinden dolayı lisansı iptal edilenlere petrol piyasasında faaliyete ilişkin lisans verilmeyecek. Gerçekleşen düzenlemenin, sektördeki şeffaflığı artıracağı gibi yeni yatırımcıların da önünü açması ifade ediliyor. Çünkü, sektörde haksız kar eden firmalar elenerek, yasalara uyan ve yeni faaliyete geçecek olanlara faaliyet imkanı tanınacak. 

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Petrol Piyasası Lisans Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, mevzuata aykırı olarak ÖTV’siz satışlardan veya kanuna karşı hile veya yalan beyanda bulunulduğunun gözlemlenmesinden dolayı, lisansı iptal edilen tüzel kişiye, lisans iptaline konu fiilin işlendiği tarihte bu tüzel kişilikte doğrudan veya dolaylı yüzde ondan fazla paya sahip ortaklara, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile temsil ve ilzama yetkili olanlara ve bu kişilerin doğrudan veya dolaylı ortak, yönetim kurulu başkan veya üyesi olduğu ya da temsil ve ilzama yetkili olduğu tüzel kişilere petrol piyasasında faaliyete ilişkin lisans verilmeyecek. 

HAM MADDE KULLANILMASI ZORUNLU HALE GELDİ 

Bunların dışında, yıllık baz yağ üretim kapasitesi 5 bin tonun üzerinde olan madeni yağ lisansı sahipleri hariç olmak üzere, atık madeni yağdan üretilen baz yağın aynı tesiste madeni yağ üretiminde ham madde olarak kullanılması zorunlu hale getirildi. 

50 YERİNE 25 BAYİİNİN BULUNMASI YETERLİ OLACAK 

Daha önce sadece kaçak akaryakıt sattığı belirlenen tüzel ve gerçek kişilere bu yönde bir yaptırım uygulanıyordu. Dağıtım şirketlerinin kurumsallaşmasını teşvik etmek, sektöre yatırım yapmalarını sağlamak üzere de bir madde düzenlendi. Herhangi bir akaryakıt dağıtım şirketinin depolama lisansı varsa 50 yerine 25 bayiinin bulunması yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir