Aeternity Nedir? AE Ne İşe Yarar?

Aeternity, önceki Blockchain’e özgü zorlukları çözmek için tasarlanan bir akıllı sözleşme platformudur. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Aeternity nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Aeternity nedir? Ne işe yarar?

Aeternity, Blockchain tabanlı dağıtılan, bilgi işlem ve dijital varlık platformudur. AE Token, Aeternity’nin “enerji” olarak hizmet eden hizmet Token veya başka bir deyişle, Aeternity platformundaki işlemler için ödeme yapmak için kullanılan bir hesap birimidir (AE, Ethereum ağındaki GAS’a benzer). AE Coin Aeternity’in yerel Token’idir. Token, bir ERC20 Tokeni olarak piyasaya sürüldü. Ancak, Aeternity ana ağı 27 Kasım 2018’de başlatıldığında, ERC20 AE Token’leri, Aeternity ana ağındaki AE Tokenleri için 1:1 oranında takas edilebilirdi.

Aeternity nasıl çalışır?

Aeternity platformunun üç temel bileşeni vardır. Bunlar; durum kanalları, bir hisse kanıtı, hibrit konsensüs algoritması ve Aeternity oracle makinesidir. Aeternity, hızlı işlemleri kolaylaştırmak için devlet kanallarını kullanır. Durum kanalları, kullanıcıların özel işlem verilerini halktan güvence altına alır. Bu sayede zincir dışı işlem yapmalarına izin verir. Genel Blockchain’e kaydedilen tek bilgi, her bir adrese ait olan ödeme miktarıdır. Çoğu Blockchain ağından farklıdır. Çünkü, yalnızca iş kanıtı veya hisse kanıtı olan bir fikir birliği algoritması kullanmaz. Bunun yerine, Aeternity, iş kanıtı ve hisse kanıtının bir kombinasyonu olan benzersiz bir karma fikir birliği algoritması kullanır.

Daha sonra bloklar oluşturulmaktadır. Aeternity Blockchain’i, bir guguk döngüsü içeren bir İş Kanıtı konsensüsü aracılığıyla eklenmektedir. ASIC’lerle madenciliği verimsiz kılan ve bu nedenle daha yüksek düzeyde ademi merkeziyetçiliği teşvik eden bir uygulamadır. Aeternity’nin konsensüsünde kullanılan hisse ispatı bileşeni tamamen yönetişim içindir.

AE Token sahipleri, Aeternity’nin zincir üstü yönetişim sistemini kontrol eder. AE Token’lerine sahip kişilerin, Aeternity ağıyla ilgili teklifler üzerine oy kullanmalarına veya oylarını üçüncü bir tarafa devretmelerine izin verilmektedir. Bir kullanıcının sahip olduğu AE Token’leri ne kadar fazlaysa, oylarının seçimlerde o kadar fazla ağırlığı olur. Aeternity ağındaki bazı akıllı sözleşmeler, yürütülmeden önce Blockchain dışından gelen bilgileri gerektirebilmektedir. Oracle, akıllı sözleşmeler tarafından kullanılmak üzere bu harici verileri Blockchain’e getiren ağdaki varlıklardır.

Aeternity nedir? AE nasıl satın alınır?

Aeternity şu anda az sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. AE’nin işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: OKX, MEXC, Gate.io ve Huobi Global’dir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.