Abdülhamid Han sondaj gemisi hidrokarbon arama misyonuna hazır

Sondaj gemileri, Türkiye’nin güç araştırmalarında ve güçte kendi kendine yeten bir ülke haline gelme gayesinde değerli bir yer taşıyor.

Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak 4. sondaj gemisi Abdülhamid Han’da, “Mavi Vatan”daki misyonu için hazırlıklar tamamlandı.

Güney Kore’deki Okpo Limanı’ndan yola çıktıktan sonra 19 Mayıs’ta Mersin’in Taşucu Limanı’na ulaşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ismi “Abdülhamid Han” olarak açıklanan, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak sondaj gemisinde çeşitli çalışmalar yapıldı.

Sondaj gemisi 2,5 ay Taşucu Limanı’nda kaldı

Yaklaşık 2,5 ay Mersin’in Taşucu Limanı’nda kalan Abdülhamid Han sondaj gemisinde bu süreç içerisinde bakım, geliştirme ve güncelleme çalışmaları gerçekleştirildi.

Abdülhamid Han Türk bayrağı rengine boyandı ve gövdesine bayrak motifi işlendi

Ekipmanların yerleştirilmesi, teknik süreçler ve sertifikalandırma çalışmalarının akabinde misyona hazır hale getirilen sondaj gemisi, kırmızı-beyaza boyandı. Abdülhamid Han’ın bir yüzeyine de Türk bayrağı işlendi.

Filonun en güçlü gemisi

Hem teknik donanımı hem de fiziki özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun “en güçlüsü” olarak vazife yapacak Abdülhamid Han, Fatih, Yasal ve Yavuz’un akabinde hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi olacak.

238 metre uzunluğunda

Yedinci jenerasyon olmasının yanı sıra 238 metre uzunluğu, 42 metre genişliği ve çift güvenlik sistemiyle öne çıkan gemi, hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacak.

12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilecek

Çift kule ile faal pozisyonlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle mavi sularda aktif araştırma yürütülmesinde değerli rol oynayacak.

9 Ağustos’ta görevde

İhtişamıyla dikkati çeken Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da iştirakiyle 9 Ağustos’ta düzenlenmesi planlanan merasimle misyonuna başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.