33 aydın bu yıl da unutulmadı

Sivas Madımak’ta ölenlerin anısına, Pir Sultan Abdal Derneğinin öncülüğünde her sene mezarı başında anılan 33 aydın bu yıl da unutulmadı. Anmada duygulu olduğu kadar öfkeli anlar da yaşandı.

CHP Ankara il Başkanı Ali Hikmet Akıllı ve Çankaya ilçe Başkanı Fahri Yıldırım’ın katıldığı tören Karşıyaka mezarlığında hayatını kaybeden 33 kişinin pankartlarının açılması ve sloganlar atılmasıyla başladı.

Mezar başında Gülsüm Karababa’nın abisi Hüseyin Karababa’nın “Madımak Alevi Soykırımıdır” pankartı açması ve geçtiğimiz yıllarda bu pankartın Sivas’ta engellenmesi sonucu isyan etmesi ile gerilim yaşandı.

Bu slogana sahip çıkmayan ailelere isyan eden Karababa “hakkımı helal etmiyorum” diyerek törenden ayrıldı.

Hayatını kaybedenlerin kısa özgeçmişleri ile birlikte adlarının okunması ve yakınların birbirlerine 29 yıldır başsağlığı dileyerek acılarını paylaştığı törende, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe yaptığı konuşmada, anaların öfkesinin faşizmi bir gün boğacağını söyledi.

Erçe, “Bir gün bu devlet bu katliamdan dolayı ailelerden özür dileyecek. Nasıl ki Almanya Yahudilerden; Avustralya da Aborjinler’den yaptıklarından dolayı özür dilediyse, bir gün biz de bunu göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Mezarlık ziyareti sonrası dernekte geleneksel can yemeği verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.