«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Yangın Merdiveni Neden Önemlidir?

Yangın Merdiveni Neden Önemlidir?

Yangın Merdiveni

Yapılan araştırmalara göre son üç yılda yangınlarda ciddi artışlar olmuştur. Bu yangınların çoğu ise dikkatsizlik sonucunda meydana gelmiştir. Yangınların azaltılması için bilinçlendirmeler yapılmakta ve önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerin başında ise yangın merdivenleri gelmektedir.

Yangın merdivenleri, canlı hayatı için büyük önem taşır. Ayrıca itfaiye ekiplerinin yangını kısa sürede söndürmesine yardımcı olur. Büyük yapılarda Z tipi yangın merdiveni, apartmanlar da ise genellikle dairesel yangın merdiveni tercih edilmektedir.

Yangın merdiveni yapılırken müşteri isteği göz önünde bulundurulmaz. Yapının durumu ve yönetmelik göz önüne alınır. Müşteri sadece mühendisin çizdiği modellerinden birini seçebilir. Çünkü yangın merdiveni, zevk değil ihtiyaçtır.

Yangın Merdiveni Neden Önemlidir?

Yangın merdivenleri, tek bir amaç için üretilmemiştir. Yani sadece canlıların yangın sırasında ortamdan uzaklaşmasını sağlamaz. İtfaiyecilerin alevler çoğalmadan yangını söndürmesini sağlar.

Yapıdaki her katın yangın merdivenine çıkan bir kapısı olmak zorundadır. İtfaiyeciler bu kapıları kullanarak alevleri farklı açılardan söndürebilir. Ayrıca bu kapılar sayesinde yangın sırasında ortamda bulunan kişiler, çıkış kapısı aramak zorunda kalmaz.

Yangın merdiveni imalatında kaliteli çelik malzemeler kullanılır. Bu çelikler, paslanmaz ve yanmaz. İklim şartlarına dayanıklıdır. Taşıma ve dayanım gücü yüksektir. Bu yüzden yangın sırasında birçok avantaj sağlar.

Yangın merdivenindeki bu avantajlardan eksiksiz yararlanabilmek için yangın merdiveni firmasının da işini profesyonel yapması gerekir. Kaliteli malzeme kullanılmaması, tasarım ve monteleme işlemlerinde yönetmeliğe uyulmaması, yangın merdivenin yarar değil zarar sağlamasına neden olur.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *