«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Servo Motor Bağlantı Şeması

Servo Motor Bağlantı Şeması

Servo motor, herhangi bir mekanizma üzerinde son kontrol elemanı olarak görev yapmaktadır. Motorlar genellikle güç sağlamak amacıyla belirli bir hızda dönmeye göre tasarlanmaktadır. Servo motorlar oldukça geniş bir hız komutunu yerine getirebilecek donanımda tasarlanmaktadır. Servo motor sistemleri kullanıcıların vermiş oldukları komutları yerine getirmek amacıyla tasarlanmaktadır. Komutlar, pozisyon ve hız gibi yada her ikisinin birleşimi şeklinde olabilmektedir. Bir servo motordan beklenen özellikler şu şekilde olmalıdır; geniş bir hız sınırına sahip olarak kararlı bir şekilde çalışmak, Devir sayısı hızlı ve doğru bir şekilde değiştirilebilmeli, küçük boyuttan büyük momentler elde edilebilmelidir.

Servo Motor Bağlantısı

Servo motor ve sürücü arasında gerçekleşen iki bağlantı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi güç bağlantısıdır. Güç bağlantısı üçü faz biri nört iletken olmak üzere dört damarlı iletken yardımıyla gerçekleştirilir. Geri besleme elemanı ile RS232 ya da RS-485 ismi verilen bağlantı kabloları yardımıyla bağlanarak veri alışverişinde bulunabilmesi için kontrol bağlantısı gerçekleştirilmektedir. Motorun mili, istenilen sistem üzerine bağlanmaktadır. Dişli kutusu, sonsuz vida, taşıyıcı-kasnak gibi elemanları örnek olarak göstermemiz mümkündür. Festo motor sistemleri olarak, sizlere servo motor bağlantısı konusunda destek sağlamaktayız. İletişim bölümünden bizlere ulaşarak talebinizi belirtebilirsiniz. En kısa sürede dönüş sağlayacağımıza emin olabilirsiniz. Ekibimizde bulunan alanında uzman çalışma arkadaşlarımız, sizlere yardımcı olmak için sabırsızlanmakta.

Servo Motor Çeşitleri Nelerdir

Servo motor sistemleri AA veya DA olarak iki çeşitte bulunmaktadır. İlk zamanlarda servo motorların sıklıkla DA motorlar olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni çok uzun yıllar yüksek akım gerçekleştirmek için kontrol yöntemi olarak sadece tansistör kullanılmıştır. Transistörler bazı yüksek akımları kontrol etme becerisi kazandıkça ve bununla beraber yüksek akımları frekanslarla anahtarlama işlemi gerçekleştirdikçe servo motor sistemleri daha sık kullanılmaya başlanmıştır. İlk servo motor sistemleri, özellikle güçlendiriciler üzerinde kullanılmak için üretilmiştir. Step motor kullanma imkanı olmayan kapalı devre sistem ( çıkış işleminin kontrol edildiği) servo sistem olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle hız kontrolcüye bağlanmış olan basit bir AA endüksiyon motor sistemini de servo motor olarak isimlendirmemiz mümkündür.

Kaynak: https://www.festo.com/cat/tr_tr/products__64394

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *