«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Pandemi Nedir? Salgından Korunma Yolları

Pandemi Nedir? Salgından Korunma Yolları

Tarih boyunca, dünyada pek çok salgın hastalık dönemi yaşanmıştır. Günümüzde yaşadığımız korona virüs salgını, salgın hastalıklar ve pandemiyi tekrar gündeme getirdi. Peki, pandemi nedir? Salgından korunma yolları nelerdir?

Bir hastalığın yayılım alanı bir kıtayı veya tüm dünyayı etkileyecek kadar salgın olduğunda bu durum pandemi olarak adlandırılıyor. Tıpkı Çin’de meydana gelerek Avrupa’yı, ülkemizi ve tüm dünyayı etkisine alan çok geniş çaplı bir salgın olan Corona virüs salgınında olduğu gibi yayılma alanı fazla geniş olan salgın hastalık durumlarında pandemiden söz ediliyor.

Pandeminin Özellikleri Nelerdir

Hastalıkların yayılım şekli gibi her Pandeminin de farklı özellikleri vardır. Bunun yanı sıra pandemilerde görülen bazı ortak özellikler de mevcut olabilir. Peki, pandemi nedir, diğer salgınlardan farklı olarak Pandeminin özellikleri nelerdir? Örneğin pandemi durumu sayılan hastalıkların örüntü şekli mevsime bağlı olan enflüanzaya göre daha farklı olabilir. Pandemi, bu gibi mevsimsel influenza dönemlerinin dışında da görülebilir. Bununla beraber pandemi, birden fazla dalga şeklinde de görülebilir.

Hastalığın kişiden kişiye çok hızlı yayılması durumunda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edilir.

Salgından Korunma Yolları Nelerdir?

Salgınlardan korunmak salgının yayılma şekline göre değişiklik gösterebilir. Korunma yolları ve kontrol için önlemler alındığında da salgından korunmak veya etkilerini azaltmak tabii mümkündür. Corona virüs salgınında olduğu gibi Pandeminin erken dönemlerinde enfekte olan kişilerin sayısını azaltmak önemlidir.

Corona virüs salgınını baz alacak olursak salgından korunma yolları artık herkesin de bildiği gibi;

  • Sosyal mesafeye uymak
  • Maske ve eldiven kullanmak
  • Zorunlu olmadıkça evden çıkmamak
  • Elleri sabunla en az 20 saniye boyunca doğru bir şekilde yıkamak
  • Toplu taşıma kullanmamak
  • Toplu taşıma kullanma durumunda dezenfektan kullanmak gibi çeşitli önlemlerle salgından korunulabilir.

 

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *