«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Ödem Nedir? Nasıl Tedavi edilir?

Ödem Nedir? Nasıl Tedavi edilir?

Özellikle kol, bacak, ayak ve diz gibi bölgelerde fazla sıvının birikmesi ile oluşan sağlık sorununa ödem
adı verilmiştir. En çok rastlanan durum ise yaşanan talihsiz bir olay sonucunda meydana gelmesidir.
En çok diz bölgesinde genellikle dokularda oluşan yırtılma ile kendini gösterir ve tedavi edilmesi son
derece önemlidir.

Ödem nedir ve neden oluşur soruları birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Ödem vücutta bulunan dokularda sıvı birikmesi sonucu oluşan bir durumdur. Damarlardan dokulara sızan sıvı vücutta ödem oluşmasına sebebiyet vermektedir. Vücutta özellikle el, ayak, kollar, bilekler ve bacaklarda görülen şişkinlik durumudur. “Vücudum ödem topladı” cümlesini birçok kişi sıklıkla kullanmaktadır. Vücudun ödem yapmasına neden olanbirçok bulunmaktadır. Bu durumların kontrol altına alınması oluşan ödemin kolayca atılmasına olanak sağlayabilir. Kılcal damarlardan akan sıvıların vücutta şişkinlik yapmasına verilen ödem adlandırılması halk tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Yoğun şekilde ayakta kalmak, adet öncesinde değişken hormonlar, uzun süre aynı pozisyonda yatmak veya oturmak ödem oluşmasına neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra bir takım ilaçlar sebebiyle de vücutta ödem oluştuğu bilinmektedir.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem oluşumuna sebebiyet veren birçok farklı unsur söz konusudur. Tuz ve su tüketimin yoğun olarak yapılması ödem oluşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Ödemin oluştuğu bölgeler ödemin neyden kaynaklı olduğu hakkında detaylı olarak bilgi alınmasına yardımcı olmaktadır. vücudun gelişmesine bağlı olarak hormonel değişikler görülebilmektedir. Bu değişimler ödem oluşmasına neden olurken ödem oluşan bölgede hafif ağrılar görülebilir.

Ödem Nasıl Atılır?

Vücutta ödem oluşması genel olarak normal karşılanmaktadır, bu süreç içerisinde kişinin panik yapmasına gerek olabilecek etkiler yaşanmaz. Fakat belirli kronik hastalıklara sahip olan kişilerde bu durum bazen risk oluşturabilir. Özellikle kalp ve böbrek hastalığı bulunan kişiler bu süreci olabildiğince hızlı bir şekilde atlatmaya özen göstermelidir. Vücutta ki ödem nasıl atılır sorusunun cevabını birçok kişi merak etmektedir. Risk oluşturmayan ödemin vücuttan atılmasında önemli olan unsurlar bulunmaktadır. Bunlar kişide kronik bir rahatsızlık olup olmadığı, kullandığı ilaçlar ve hangi bölgede ne seviyede ödem oluştuğudur. Kadın ve erkeklerde aynı oranda görünen ödemi atmak için sağlıklı beslenme kuralına uyulmalıdır.

 • Bu süreç içerisinde;
 • Tuz tüketimi minimum seviyeye indirilmeli
 • Alkol ve sigara tüketimi azaltılmalı
 • Bol su tüketilmeli
 • Yoğun baharatlı besinlerden uzak durulmalı
 • Et tüketimi azaltılmalı
 • Kafein tüketimi azaltılmalı
 • Hafif tempolu yürüyüşler yapılmalı
 • Ödem oluşan bölge sıklıkla havaya kaldırılmalı
 • Ödem oluşan bölgeye hafif masajlar yapılmalı
 • Doğal içeriğe sahip bitki çayları tüketilmeli

Birçok besinin ödem attırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu besinlerin başında nar, ananas, muz, salatalık, yeşil çay, yoğurt ve maydanoz gelmektedir. Bu besinleri yoğun olarak tüketmek yerine gün içerisinde aralıklar içerisinde az miktarda tüketmek gereklidir. Özellikle bitki çaylarının ödem atıcı özelliği bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu bitki çaylarına papatya çayı, hindiba çayı, rezene çayı, maydanoz çayı örnek gösterilebilir. Ödem nasıl atılır sorusuna kısa ve öz bir cevap vermek gerekirse kişinin sağlıklı beslenmesi cevabı verilebilir. Sağlıklı besinler tüketilmesi bu süreçte oluşabilecek olumsuzlukları minimuma indirecektir. Ödem nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *