«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm – Gingivit Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti İltihabı İçin Bitkisel Çözüm – Gingivit Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız ve diş hastalıkları, yalnızca diş çürükleri ve diş problemlerini kapsamıyor. Dişler, damaklar ve diş eti problemlerinin tamamı ağız ve diş hastalığı olarak adlandırılır. Diş problemleri, yaygın bir şekilde bilinen bir konu olmasına rağmen diş eti sorunları çok fazla bilinmiyor. Oysa diş etleri, ağız içinde yer alan en hassas bölgelerden biridir. Gingivit, diş eti hastalıkları içerisinde en yaygın olanlardan biridir. Peki, Gingivit nedir, Gingivit tedavisi nasıl yapılır?

Gingivit Nedir

Diş etleri, tüketilen besinlerden kaynaklı olarak, diş fırçalamaya da özen gösterilmediğinde oluşan diş eti iltihabıdır. Gingivit görülen hastalarda, diş etlerinin rengi koyu kırmızı bir hal alır ve şişmeye başlar. Bu sorun yaşandığında dişler fırçalanırken diş etlerinde çok fazla kanama meydana gelir. Bu durum da iltihabın belirtisidir.

Meydana geldiği ilk anlarda ağrıya sebep olmayan diş eti iltihabı, müdahale edilmediği takdirde tüm problemler gibi ilerler ve ağrılı, acılı bir hal alır. Gingivit tedavisi için hekime başvurmak gereklidir. Ancak başlangıç aşamasında olan Gingiviti evde tedavi etmek veya başlamadan bu hastalığa önlem almak mümkün.

Gingivit Tedavisi Ve Evde Uygulanabilecek Çözümler

Öncelikle tüm bireylerin, diş eti iltihabı başta olmak üzere tüm ağız ve diş problemlerine önlem olması amacıyla dişlerini düzenli bir şekilde fırçalamaları, ağız ve diş bakımlarını rutin haline getirmeleri gereklidir. Her şeye rağmen diş eti iltihabı sorunu yaşayanlar ise hekime müracaat edebilir ve eğer isterlerse de buna destek olarak bitkisel çözümleri deneyebilirler. Bu çözümler:

Zerdeçal Şifası

Zerdeçal mucizevi bir bitkidir. Onun etkilerinden diş eti iltihabında da faydalanmak için birer çay kaşığı toz zerdeçal ve hindistan cevizi yağı, yarım çay kaşığı kadar tuz ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen karışım dişlere ve diş etlerine iyice sürülerek 2-3 dakika bu şekilde bekletilir. Ardından fırça yardımıyla dişler ve diş etleri yumuşak bir şekilde fırçalanır ve durulanır.

Kekik Suyu

Kekik suyu ile gargara yapmak, Gingivit tedavisi için oldukça başarılı bir bitkisel yöntemdir. Düzenli bir şekilde kekik suyu gargarası ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *