«
  1. Ana sayfa
  2. Oyun
  3. EĞLENCELİ BULMACALAR

EĞLENCELİ BULMACALAR

EĞLENCELİ BULMACALAR

Bulmacaların zekayı geliştirdiği konusunda net bilgiler yok ancak mücadele gücü kazanması, sabrı öğretmesi, dikkat ve odaklanmayı artırması sebepleriyle eğitimi destekleme amaçlı kullanılmaktadır.

Günümüzde neredeyse herkesin bildiği sudoku bulmacası örneği üzerinde düşünelim. Sudokunun çözülebilmesi için her aşamada satır, sütun ve alanlar kontrol edilmektedir. Hatalı bir yöntem olan deneme yanılma yöntemi dışında bütün sudoku çözme yöntemleri ise öğrencilerin bağlantılı düşünme becerilerini de desteklemektedir. Sudoku çözerken tek bir noktaya odaklanmak hataya sebep olacağından öğrencilerin bütüne odaklanmasını sağlamaktadır. Doğru yöntemlerle sudoku çözmeye başlayan kişiler zamanla dikkatlerinin arttığını fark edeceklerdir.

Yine sudoku temelli başka bir bulmacayı ele alalım. Apartmanlar bulmacası, bu bulmacanın kurallarından ve örnek bulmacalardan burada bahsetmeyeceğiz. Dileyenler paylaşacağım sitede yüzlerce örnek bulabilirler. Bahsetmek istediğim, bu bulmacada öğrenci sayıları üç boyutlu olarak (bir apartmanın katları) görmeye başlıyor. Farklı bakış açılarından kaç binanın görüldüğü konusunda sürekli fikir yürüyor ve ayrıca bir taraftan da sudoku ipuçlarını kullanıyor. Oldukça keyifli bir o kadar da dikkat isteyen bir bulmaca.

Bulmacaların sadece bir eğlence kaynağı olarak kullanılması yerine eğitimin bir parçası haline getirilmesinin öğrencilerde sebep olduğu değişimi keşfetmeyi deneyin.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *