«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmak Gerekir?

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapmak Gerekir?

Günümüzde ülkemizde de en büyük sorunlardan birisi uyku problemi olarak görülmekte. Genel olarak çalışma koşullarından dolayı çalışan kişilerin uykularını alamadıklarından şikayetçi oldukları bilinmektedir. Peki iyi bir uyku için ne yapmak gerekir?

Öncelikle odanızın havalandırmasının mümkün olduğunca iyi bir şekilde yapılması gerekecektir. Bol oksijene sahip olan odaların daha kolay bir şekilde uyutucu etkisi bulunacaktır. Son dönemlerde ne kadar dikkat edilse de oda içerisinde sigara içmek ne yazık ki odanın zehir dolmasına neden olmakta. Sabaha kadar aynı sigaralı oda içerisinde uyumaya çalışmak da sağlığınızı olumsuz etkileyecek ve rahat bir uyku almanızı engelleyecektir. Bunun için de yatak odası içerisinde sigara içme alışkanlığınızın bırakılması gerekiyor.

İyi bir uyku için mümkün olduğunca rahat kıyafetlerin giyilmesi gerekliliği de uzmanlar tarafından ortaya koyulmakta. Fazla sıkmayan ve pamuklu kıyafetler sayesinde daha kolay bir şekilde uykuya dalmak da mümkün. Yorgan ve battaniyelerinizin ayda en azından bir kez yıkanması gerekmekte. Temiz çarşaflar sayesinde kesintisiz bir şekilde uyumanız mümkün olacaktır.

Sabah yorgun kalkmamak için uyku saatlerine dikkat etmek gerekmekte. Özellikle de çalışan bireyler için belli bir uyku saati belirlenmelidir. Bu saatler içerisinde düzenli olarak uyumak günün aynı saatinde kalkmaya da yardımcı olacaktır. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, klasik müzik gibi dinlendirici müzikler açarak kolay bir şekilde uyumayı deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *