«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Batık Neden Oluşur?

Batık Neden Oluşur?

Batık Neden Oluşur?

Batık problemi, kadın erkek herkesin sık sık yaşadığı bir sorun. Ancak kadınlar bu sorunu daha çok önemsiyor ve nedenleri ile çözüm yollarını araştırıyor. Peki, sık sık yaşanılan batık neden oluşur? Nasıl önlem alınır?

Batık oluşumunun temel sebepleri arasında yanlış uygulamalar, yanlış epilasyon, epilasyon sonrası bazı uygulamalar yer alıyor. Epilasyon türü, uygulama şekli gibi sebeplerin batık oluşturmasının aynı sıra, cilt kuruluğu gibi sebepler de batık oluşturabiliyor. Batıklar hem görünüm olarak rahatsız edici, hem de zaman içerisinde iltihaplanmaya sebep olabileceği için tehlikeli olabilir.

Batık Oluşumu Nasıl Engellenir Batıklar İçin Ne Tür Önlemler Alınabilir

Batık oluşumunun yoğunluğu, kişilerin cilt tiplerine göre farklılık gösterebilir. Batık oluşumu bazı cilt tiplerinde tamamen yok edilemese bile önlem almak mümkündür. Bunun için epilasyon ve epilasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı yöntemler bulunuyor. Batık neden oluşur sorusunun yanıtını verdikten sonra batık oluşumuna nasıl engel olunur veya batılar nasıl azaltılır bunu açıklayalım.

  • Epilasyon yapılırken, tüylerin sürekli aynı yöne doğru alındığı epilasyon şekillerinden uzak durmak gereklidir. Bu yöntemler arasında elektrikli epilasyon cihazları ve jilet uygulamaları sayılabilir.

  • Batıkları temizleyebilmenin ve yeni batık oluşumunu önlemenin en iyi ve etkili yollarından biri, deriyi ölü hücrelerden arındırmak üzere düzenli bir şekilde peeling uygulaması yapmaktır. Bunun için doğal liflerle kese uygulamasını düzenli yapmak iyi bir çözüm olabilir.

  • Kuru cilt, batık oluşumu sorununun en çok karşılaşıldığı cilt tipidir. Normal ve yağlı ciltlere göre çok daha fazla batık sorunu yaşanan kuru ciltleri sürekli olarak uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek gereklidir. Böylece yumuşayıp nemlenen ciltte batıkların çıkması daha kolay olacaktır.

  • Tüy alma işlemi için uzun süre beklememelisiniz. Tüyler belirli bir uzunluktayken epilasyon yapmak gerekli. Aşırı uzayan kıllar epilasyon yöntemlerine göre değişmekle birlikte kırılabilir bu da batık sorununa yol açar.

  • Epilasyon yöntemlerinden herhangi biriyle epilasyon işlemini yaptıktan sonra tüylerden arındırılan bölgelere, nemlendirici özellikli ve yatıştırıcı kremler kullanmak, batıkların oluşumuna engel olacaktır.

Çok sık batık problemi yaşayan ancak cildi de kuru olmayan kişilerde batık neden oluşur sorusunun yanıtı ise epilasyon şeklinde gizlidir. Bu kişiler epilasyon yöntemlerini değiştirmeyeli denemelidir. Ağda ve elektronik cihazlar, batığa neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *