«
  1. Ana sayfa
  2. Genel
  3. Trafik Kurallarını Bilmenin ve Uygulamanın Önemi

Trafik Kurallarını Bilmenin ve Uygulamanın Önemi

Günümüzün neredeyse yarısından fazlasını trafikte geçirdiğimiz bir zamanda uymamız gereken kuralları; hayatta kalabilmek, yaralanmamak ve sakatlanmamak için bilmek durumundayız.

Trafik; yayaların ve araçların, yolda ilerlerken uyması gereken kuralların tamamıdır. Bu vatandaş olarak hepimizin ahlaki ve İnsani bir görevidir.

Trafikte ilerlediğimiz anda sadece kendimiz değil, yayalar, motorlu sürücüler, otomobil, kamyon gibi bir çok araç birbirlerine saygılı olmak zorundadır. Bu saygı ise kurallara uymakla olur.

Ancak ülkemizde bu duruma baktığımızda malesefki bir çok sürücü ve yaya kurallara uymamaktadır. Her saat başı okuduğumuz haberlerde trafik kazası ile ilgili bir olayı görmek mümkün. Kurallara uymamanın ve kural tanımazlığın açtığı sonuçları üzüntü ile okumaktayız.

Trafik Kurallarına uymak hem bizi, hemde karşımızdaki insanları tehlikeli sonuçlardan korur

Trafik kurallarına uymanın en önemli yollarından bir tanesi, Trafik işaret ve işaretçilerinin ne anlama geldiklerini bilmektedir. Özellikle ülkemizde ehliyet sahibi bir çok sürücü trafik işaretçilerinin malesefki bazılarının ne anlama geliğini bilmemekte veya görsede dikkate almamaktadır. Özellikle yaya geçidi tabelasını gören sücürülerimiz hızlarını düşürmemektedir. Yayalar ise yeşil ışığa dikkat etmeden yola atlamakta ve bu durum feci kazalar ile sonuçlanmaktadır.

Trafik Kurallarına Uymanın Önemi

  • Başkalarının haklarına saygılı olmuş oluruz.
  • Trafik düzeni sağlanmış olur.
  • Kendi hayatımızı ve başklarının hayatını tehlikeye atmamış oluruz.
  • Sakatlanma, yaralanma, can ve mal kaybını önlemiş oluruz.
  • Trafik kazaları nedeni ile devletimiz maddi kayba uğramaz.

Hayatımızın bir parçası haline gelen trafik eğer kurallarına göre hareket edilmez ise malsefki üzücü sonuçlar doğurmaktadır. Günümüzde bu sonuçları engellemek adına bir kaç yol kullanılmaktadır.

Trafik Polisleri

Devletimiz tarafından görevlendirilen trafik polisleri sayesinde trafiğin daha huzurlu ve güvenli bir hale getirilmesi amaçlanmıştır.Yol denetimleri, hız denetimleri, kural ihlali yapan sürücü ve yayalara bu amaçla cezalar uygulanarak kurallara uymaları sağlanmaya çalışılmaktadır.

Gönüllü Trafik Müfettişleri

Adında anlaşılacağı gibi hiçbir yerden maaş almayan ve belirli şartları yerine getiren vatandaşlara verilen Fahri Trafik müfettişliğidir. Tamamen gönüllü olarak yapılan bu işte Fahri müfettişler gördükleri kural ihlallerine cezai işlem uygulayabilmekteler. Bu amaçla trafik polislerinin göremediği ve haberda olamadığı kural ihlalleri yapanlar cezalandırılır.

Mobese Kameraları

Mobese “Görüntülü izleme sistemi” olarak bilinmektedir. Trafiğin en yoğun alanlarda kullanılarak kural ihlali yapanlar tespit edilip cezalandırılmaktadır. Trafik’te düzenin sağlanmasında kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle Ordu ilinde uygulanan Eds ve mobese cezalarını duymayanınız yoktur. Bir çok sürücünün bu bölgeden geçerken ceza yeme endişesi ile hızlarını düşürdükleri ve kurallara tamamen uyduklarını bizzat şahit oluyoruz.

Bir çok şehirlerde konuşlandırılan mobese kameraları ile trafik düzenin bozan ve kural ihlali yapanlar anında tespit edilerek cezalar uygulanmaktadır. Meydana gelen kazalar veya olaylara anında merkeze aktarılan görüntü ile müdahale edilebilmektedir. Bir çok şehrimizde bu sistemlerden trafikte nasıl faydalanıldığını görmek için https://www.canlimobese.com bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Trafikte daha huzurlu ve güvenli seyahat edebilmek için hepimizin uyması gerekn kurallar bulunmakta. her ne kadar caydırıcı cezalar konulsada malesefki üzücü durumlar halen yaşanmaya devam etmektedir. Trafikte kural ihali gerçekleştirenlere duyarsız kalmayın. Bizler ne kadar çok tepkisiz kalırsak, kural ihlali yapan insanlar daha fazla ihlal gerçekleştirirler.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *