«
  1. Ana sayfa
  2. Finans
  3. Kredi Borcumu Erken Ödersem Faiz İndirimi Olur mu?

Kredi Borcumu Erken Ödersem Faiz İndirimi Olur mu?

Kredi çeken ve bu borcu daha erken kapatmak isteyen kişilerin aklındaki en önemli sorulardan birisi ”kredi borcumu erken ödersem faiz indirimi olur mu?” sorusudur. O an elinde toplu parası olan herkes borcundan kurtulmak ister. Bu durumda da erken ödediğiniz taktirde yasal olarak kredi borcunuzun faiz indirimi gerçekleşecektir. Böyle bir durumun içerisindeyseniz tüm kredi borcunu ödemeden önce banka yetkililerine ”kredi borcumu erken ödersem faiz indirimi olur mu?” sorusunu kesinlikle sormanız gerekiyor. Bazı banka çalışanları bunu gözden kaçırıp faiz indirimi olmamasına neden olabilirler. Bu yüzden yetkililere durumu hatırlatmanız gerekmekte.

Erken Ödeme Türleri

Kredi borçlarında erken ödemenin 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlar;

– Günü gelmemiş olan taksitlerin ödemelerini yapma.

– Ara ödeme yapmak.

– Kredinin tamamını günü gelmeden kapatmak.

 Krediyi kapatma: Kredinizin kalan toplam borcunu günü geçmeden ödemektir. Bu türde erken kapama yaptığınızda kalan borcunuz kalan anapara üzerinden hesaplanarak erken ödemeniz yapılır. Yani kalan toplam borcu değil de kalan anapara borcunu ödemiş olursunuz.

Günü Gelmemiş Taksitlerin Ödemelerini Yapma: Elinizde birikmiş durumda bir miktar para varsa ve kalan taksitlerin bir kaçını aynı anda ödemesini yapabilirsiniz. Eğer 1 ay borcunuz yerine 3 ay için ödeme yapmış iseniz kalan 2 ay için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız ve küçük bir oranda da olsa faiz indiriminden faydalanmış olursunuz.

Ara Ödeme: Örnek verecek olursak elinize kredi borcunun yarısına eşit miktarda bir para geçmişse ve eğer bu paranın hepsini borç için kullanırsanız kalan borç üzerinden yeniden bir faiz oranı ve para miktarı belirlenecektir.

Kredi Borcumu Ne Kadar Erken Ödeyebilirim?

Kredinizi aldığınız tarihten sonra 14 gün içerisinde cayma hakkı kullanabilir, herhangi bir tarihte de erken kapama yapabilirsiniz. Cayma hakkı demek ise aldığınız kredi miktarını aynen hesaba geri yatırıp kullandığınız tarihten cayma talebinizi ilettiğiniz tarih için faiz ödemeniz demektir.

Kredi Borcunu Ne Zaman Ödemeye Başlarım?

Normalde kredi borcunuz, krediyi aldığınız tarihten 1 ay sonra ödenmeye başlanır fakat dilerseniz banka yetkililerine durumu izah edip maaş gününüze denk gelecek şekilde bu günü değiştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *