«
 1. Ana sayfa
 2. Kadın
 3. Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Kadınlar kuaföre gitmeyi kimi zaman bir terapi almak gibi görseler de bunun için kimi zaman vakit olmayabiliyor. Ekonomik nedenlerden dolayı da kuaförlerin tercih edilme sıklığının son dönemlerde düştüğü düşünüldüğünde bazı uygulamaların evde yapılması fikri akla gelmektedir. Bu gibi fikirlerden daha başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için yazımız devamında evde saç boyamanın püf noktaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Doğru Renk Seçimi

Saçlarını evde ilk defa boyayacakların dikkat etmeleri gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan birisi de boyanın rengini doğru seçmektir. Saçlara boyanın eşit dağılımının sağlanması ve olası renk farklılıklarının önüne geçebilmek adına doğru renk tercih edilmesi önemlidir. Kahverenginin koyu tonlarına sahip bir saçı sarı renge boyamak hoş olmayan bir sonuçla karşılaşmanıza neden olacaktır. Başlangıç için hem kendi saç renginize hem de saçın altında yer alan renge yakın bir saç rengini boya için tercih etmek doğru olacaktır.

Uzmanlar tarafından saç açıcıların evde gerçekleştirilecek boyama işlemlerinde kullanılması önerilmemektedir. Saç açıcı tercih edilmesi renk geçişlerinin sert olmasına ve rengin eşit olmamasına neden olabilir. Renk seçimi haricinde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında kullanacağınız boyanın miktarı da önemlidir. Saçların kalın telli ve gür olması durumunda bir kutu boya istenen sonucun alınması noktasında yetersiz gelebilir. Yetersiz gelen boya ise saçlarda renk farklılıkları oluşturacaktır.

Evde Saç Boyama Noktasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulamaya başlamadan hemen önce ensenize, yanak kenarlarına ve alın kısmına vazelin sürün. Sürülen vazelin bu bölgelere gelen boyaların sonradan kolay bir şekilde çıkarılmasını sağlayacaktır.
 • Pek önemsenmiyor olsa da firmaların ürettikleri boyalar arasında dahi farklılıklar olabileceği için uygulama öncesinde kutu içerisinden çıkan kullanma kılavuzunun dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.
 • Uygulama esnasında eldiven kullanılması gerekmektedir.
 • Uygulama esnasında boya fırçası kullanmak ve yanınızda ince uçlu bir tarak bulundurmak faydalı olacaktır.
 • Kullanacağınız boyaya karşı herhangi bir alerjiniz olup olmadığının kontrollerini sağlamanız gerekmektedir.
 • Uygulama esnasında boyanın sıçramasının ve leke bırakmasının önüne geçebilmek adına boya önlüğü veya eski bir kıyafet tercih edebilirsiniz.
 • Uygulama esnasında saçların bölümlere ayrılması ve eşit miktarda boya kullanılarak uygulamanın diplerden uçlara doğru gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
 • Saçların arka kısmında düzgün bir boyama işlemi sağlayabilmek adına ikinci bir ayna kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Boyanın iyi bir şekilde dağılmasını sağlamak adına her bölgeye eşit miktarda boya tatbik ettikten sonra uygulamayı masaj yaparak devam ettirebilirsiniz.
 • Kullanım kılavuzunda yer alan süre kadar beklemek renk farklılıklarının önlenmesi ve saçların istediğiniz renge kavuşması için önemlidir.
Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *