«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Sigara alışkanlığı ve zararları

Sigara alışkanlığı ve zararları

Sigaranın zararları

Sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamak genelde kendi elimizdedir. Yeterki vücudumuzu buna hazırlamayalı bilelim ve ona iyi bakmasını öğrenelim. Onu yoracak dengesini bozacak alışkanlıklardan vazgeçelim. Vücudumuz kendisine iyi baktığımızda inanın bizi ödüllendirecektir.

Bu yazıda sağlıklı yaşayabilmemiz için yapmamamız gereken kötü alışkanlıkların neler olduğunu ve zararlarını anlatacağız.

Sigara alışkanlığı ve zararları

Sigara ve tütün benzeri maddeler sağlımızın en büyük düşmanlarının başında gelmektedir. Sigara ve tütünün içindeki nikotin maddesi alışkanlığı sağlayan en önemli zehir maddesidir. Bir adet sigaranın içinde 40 adet zehirli madde vardır. Katranda soluduğumuz zehirlerin başında gelmektedir. Sigara kalbe giden damarlarımızı tıkayarak kalp krizinizde tetikleyen baş aktördür. Sigaranın kanserle ilişkiside yüzde yüzdür.

Dünya sağlık örgütünün açıklamalarından öğrendiğimize göre akciğer kanserine yakalananların yüzde 90nın sigara müptelalığı olduğudur.Mide asidine verdiği zararlarıda unutmamak lazımdır. Dolayısıyla ardından da ülser belası gelmektedir.

Kadınlarda ise hamilelikte düşük, erken doğum, erken menopoz adet düzensizlikleri gibi sorunlar yaşatmaktadır. Sigara aynı zamanda kalp ve damar sertliği yaparak sistemimizi bozmaktadır.

Sigara aynı zamanda bronşit ve astımı da tetikler. Sigara içenlerle içmeyenler arasındaki bronşite ve astıma yakalanma oranı içenler için 4-5 misli daha fazladır.

Mide kanamasının en önemli aktörlerinden biridir. Sigara içenlerin mide kanaması geçirme riski içmeyenlere göre 10 misli fazladır. Sigara içen annelerin çocuklarının özürlü doğma oranı da içmeyenler oranla çok yüksektir.

Pasif İçicilik

Sigara içilen ortamlarda bulunmak ise pasif içicilik olarak nitelendirilmektedir. Pasif içiciler sigarayı içenlerden daha çok dumanı soluyarak zarar görmektedirler. Sigara içerek sadece kendimizi değil çevremizi yakınlarımızı, ailemizi, çocuklarımızı da zehirlediğimizi unutmamalıyız. Yapılan araştırmalarda evde içilen sigaradan en çok küçük çocukların etkilendiği görülmektedir.

Bu çocukların büyük bir bölümünde akciğer hastalıkları, astım gibi alerjik hastalıklara yakalanma oranları yine çok yüksektir. Sigaranın yaşlanmamızı hızlandırarak ömrümüzü kısalttığı ve hızla ölüme götürdüğü gerçeği ortada iken hala sigara içme kararlılığında olanları anlayabilmek asla mümkün değildir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *