«
  1. Ana sayfa
  2. Çocuk Sağlığı
  3. Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınlar için hamilelik hem uzun hem de sancılı bir süreçtir. Kadının hem kendini hem de bebeğini koruması amacıyla bu dönemde alması gereken önlemler bulunmaktadır. Kadının strese bağlı olarak üzerindeki baskıyı azaltması ve kendisini mutlu hissetmesi oldukça önemsenmesi gereken bir durumdur. Gebelik dönemi ile ilgili hem kadın hem de eşi tarafından akla gelen ilk sorulardan birisi de cinsellik temalı olmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişkiyi girilip girilmeyeceği sorusu başta yer almak üzere bu konu hakkında merak edilenleri hamilelikte cinsel ilişki hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı bu yazımız devamında paylaşacağız.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hem bedensel hem de ruhsal bir dönem olan hamilelikte kadının kendisini mutlu ve rahat hissetmesi bebeğin de aynı duyguları yaşaması açısından önemlidir. Kadın bebeğe zarar vermekten çekindiğinden onu korumak adına cinsel ilişkiden uzak durmak istese de hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin sürecin normal seyrinde herhangi bir sıkıntısı olmayacaktır. Doktor onayıyla beraber özel durumların haricinde çiftlerin sağlıklı bir şekilde cinsel hayatlarını sürdürebileceği bilinmelidir.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkiden Uzak Durulması Gereken Durumlar

  • Erken doğum riskinde
  • Cinsel birleşme öncesinde kadında sır ve bel bölgesinde ağrı olması durumunda
  • Düşük tehlikesinde
  • Vajinal enfeksiyon durumlarında
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı veya kanama meydana gelmişse
  • Servikal yetmezlikte
  • Teşhisi konulmuş plasenta previa Teşhisi konulmuş plasenta previa durumunda hamilelik döneminde cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde gerçekleşen cinsel birleşme esnasında kanama meydana gelmişse vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız. Doktorun tavsiyesi ile birlikte hareket etmeli, onun gözetimi altında olmalısınız.

Doktorun tavsiyesi ile gebeliğin seyrine göre cinsel ilişkiden uzak durmanız gereken durumlar oluşabilir. Bu hallerde mutlaka doktorun tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Gebelik döneminin hassaslığı nedeniyle cinsel ilişki öncesinde kayganlaştırıcı kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. İlişki esnasında içerisinde yer alan kimyasalların sağlık açısından olumsuzlukları olabileceğinden kesinlikle esanslı prezervatif kullanımından uzak durulmalıdır. Hamilelikte cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması önemlidir. Prezervatif kullanımı tercih edilmiyorsa da geri çekilme yöntemi tercih edilmelidir. Bunun nedeni; sperm içeriğinde yer alan prostaglandinin rahim ağzını uyararak kasılmasına neden olabilme ihtimalidir.

Cinsel ilişki esnasında tercih edebileceğiniz pozisyonlar hakkında dahi doktorunuzla konuşmaktan çekinmemelisiniz. Doktorunuzun tavsiye ediyor olduğu ilişki pozisyonlarını tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *