«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Organ Naklinin Gerçekleşme Evreleri

Organ Naklinin Gerçekleşme Evreleri

Ülkemizde organ bağışı konusu pek çok fikir ayrılıklarını beraberinde getirse de, organ naklinin insan hayatı için önemi bir hayli fazladır. Vücutta görevini yapamayacak kadar yıpranmış ve bedene zarar veren bir organın yerine, canlı verici veya bir ölüden alınan sağlam organın nakil işlemine organ nakli denmektedir. Organ Transplantasyonu olarak da adlandıracağımız bu yöntemin uygulanan organları;

Böbrek

Kalp

Göz

Akciğer

Pankreas

İnce Bağırsak

Kalp kapağı

Kemik

Deri

Organ Naklini Kimlerden Yapabiliriz

Organ naklinin gerçekleşme evreleri, kadavra ve canlılardan alınacak organlarla sağlanmaktadır. Nitekim, bu organların kişinin vücudundaki uyumluluk derecesi de bir hayli fazladır. Tüm bunları dikkate aldığımızda ise, organ naklinin gerçekleşme evreleri titiz ve detaylı bir çalışmayla sağlanmaktadır.

Bağışlanan Organlarda Öncelik

Bağışlanan organlar, organ alacak olan hastaların kan grubu ve doku uyumuna göre seçilecektir. Aynı zamanda, hastaların yaş, boy ve kilo ve tıbbi aciliyet durumuna göre de kriterler belirlenmektedir. Tüm bunların dışında organ nakli talebi için ruhsatlandırılan nakil merkezlerine başvuruda bulunulması şartını da asla unutmamak gerekmektedir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *