«
  1. Ana sayfa
  2. Ağız ve Diş Sağlığı
  3. Apse ve İltihap Çeşitleri

Apse ve İltihap Çeşitleri

Vücuda giren yabancı organizmaların belli bir süre dahilinde sebep oldukları iltihaplanmaya apse denmektedir. Özellikle de bir takım kaza ve darbeler neticesinde doğan damar tıkanıklıkları, yaralanma ve mikrop kapma durumları bu bölgelerde ölü tabakası oluşturur. Bu tabakaya mikroorganizmanın yerleşmesiyle de iltihap boşlukları kendisini göstermeye başlar. Apse ve iltihap çeşitleri ise sıcak ve soğuk apse olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sıcak Apse

Sürekli yüksek ateş

Vücutta ağrı ve zonklama

Sıcaklık

Kırmızılık

Ağrı

Şişkinlik

Gibi belirtilerle kendisini belli eden bu apse türünün çevresi sert, ortası ise yumuşaktır.

Soğuk Apse

Genellikle verem hastalığında görülen apse türüdür. Bu apse el ile kontrol edildiğinde şişkinlik anlaşılır ancak dışarıya herhangi bir ateşlenme belirtisi göstermez. Sıcak apse de belirtilen Kırmızılık, ağrı ve şişkinlik durumları bu apse türünde de bulunmaktadır.

Apse Tedavi Yöntemleri

Apse ve iltihap beliritileri tespitinden sonra sıra tedaviye gelecektir. Apse tedavi yöntemleri de genellikle cerrahi müdahalelerle gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında apse tedavileri için farklı bitkisel kürlerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de, zaytinyağı, kına ve soğandan yapılan kürler mevcut apse ve iltihaplara iyi gelmektedir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *