«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Akciğer Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Akciğer Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Akciğer Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vücudumuzun ön tarafında sağ ve sol kısımlarda bulunan akciğerler birbirinden farklı ağırlıktadır. Sağ taraftaki akciğer ortalama 700 gram iken sol taraftaki akciğer 600 gram kadardır. İnsanların rahat nefes almaları için akciğerlerine azami dikkat etmesi gerekmektedir. Nefes sağlamanın ve vücuttaki pis kanın temizlenmesinin yegâne organı olan akciğerlerin sağlıklı işlememesi demek ölümcül bir hastalık demektir. Akciğer sağlığında dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle sıralanabilir;

  • Akciğerin en büyük düşmanı sigaradır. Günde ortalama bir paket sigara içen bir kişinin akciğer kanseri olması riski normal insanlardan çok daha fazladır. Bu yüzden sigara kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır.
  • Sigara içmiyor fakat sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız bu da akciğer etkilenmesinde önemli rol oynar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki pasif içicilik daha fazla sigara tüketimi demektir.
  • Alkol her ne kadar karaciğer üstünde etkili olduğu bilinse de akciğerler üzerinde de oldukça fazla tahribat yaparlar.
  • Akciğerleri korumak ve sağlıklı bir yaşam için temiz havada spor yapmak, doğa ve orman yürüyüşleri gerçekleştirmek çok önemlidir.
Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *