«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Trans Yağ Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?

Trans Yağ Nedir? Sağlığa Zararları Nelerdir?


Trans Yağ Nedir?

Trans yağlar insan sağlığını tehdit eden sağlıksız bir gıdadır. Trans yağlar hidrojenasyon kimyasal işlemleri ile elde edilir. Bu yöntemle sıvı yağlar katılaştırılıp ürünlerin raf ömrü uzatılır. Trans yağların çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Trans yağlar, bitkisel yağ üretiminde, margarinlerde, kurabiyelerde, kraker ve çerezlerde bol miktarda bulunur. Trans yağlar sığır, koyun gibi hayvanlardan elde edilir. Hayvanlardan elde edilen trans yağlar insan sağlığını olumsuz etkilemezken, bitkisel trans yağların zararı çoktur.

Trans Yağların İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Trans yağ içinde yer alan HDL adlı katkı maddesi iyi kolesterolü düşürür. LDL maddesi ise kötü kolesterolü arttırır. Bu durum kişide kalp kriz oluşumunu tetikler. Trans yağlar arter damarlarını daraltır. Bu durum kişide damar sertleşmesine neden olur. Kandaki kolesterol miktarı artar. Trans yağlar; alzheimer, kanser, diyabet, obezite, karaciğer bozukluğu, kısırlık ve depresyon gibi hastalıkların oluşmasını tetikler.

Trans Yağlardan Nasıl Korunuruz?

Trans yağlardan korunmak için gıda maddesi alırken içeriğinde hidrojen ve trans yağ miktarını incelemelisiniz. Margarin alırken sıvı ve sprey olanı tercih edin. Etleri kızartmak yerine buharda pişirin. Süt ürünleri seçerken yağsız ya da az yağlı olanı tercih edin. Doğal yağ oranı düşük lifli besinler tüketin. Yemeklerde zeytinyağı tüketin. Fastfood ürünlerden, kızartmalardan ve hamburgerlerden uzak durun. İçinde trans yağı olmayan besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *