«
  1. Ana sayfa
  2. Sağlık
  3. Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Geçer?

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Geçer?

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Geçer?

Siyah nokta, deri altında salgılanan fazla yağın yüzümüzde bulunan ölü deriyle birleşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yüzümüzde gözeneklerin kapanması sonucunda oluşan bu siyah noktalardan kurtulmak aslında çokta zor değildir.

Yüzünüzü Temiz Tutun

Siyah noktalar, başta belirttiğimiz gibi yüzde bulunan ölü deriler yüzünden çıkmaktadır. Genellikle yüz temizliğine fazla önem vermeyen insanlarda, ölü deri oranı diğer insanlara oranla daha fazladır. Ölü derilerden kurtulmak için yüzünüzü günde en az 3 – 4 defa sabunla yıkamanız yeterli olacaktır. Daha hızlı etki için yüzünüze doğal maske ve kremler kullanabilirsiniz.

Artı olarak kesinlikle çekirdek, kızartma vb. yağlı besinlerden uzak durmanız gerekecektir. Bu besinler yüzünüzde yağlanmaya sebep olacaktır. Buda beraberinde yüzünüzde siyah nokta oluşmasına sebep olacaktır.

Siyah Nokta İçin Doğal Maske Tarifi

Bal ve Kahve Maskesi: Bir yemek kaşığı ve iki yemek kaşığı Türk kahvesini bir kap içerisinde iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze beş dakika boyunca masaj yaparak uygulayınız. 5 – 10 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra iyice durulayınız. Bu maskeyi 2 günde bir yapmanız yeterli olacaktır.

Gül Suyu Maskesi: Yarım su bardağı gül suyu ve 1 bardak sade maden suyunu karıştırınız. Ardından pamuk ile yüzünüze tonik işlemi yaparak sürünüz. 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayınız. Bu işlemi 2 – 3 günde bir yapmanız yeterli olacaktır.

Not: Doğal zeytinyağlı sabun kullanmanız, daha hızlı ve etkili sonuç almasına yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *