«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Digital Ticks Bize Ne Katacak?

Digital Ticks Bize Ne Katacak?

Digital Ticks Bize Ne Katacak?

Dünya’da hızla dengelerin değiştiği ve ekonomilerin de bu değişime hızlı bir şekilde adapte olduğu çağlardan geçtiğimizi söylersek pek de yalan olmaz. Çünkü gelişen dünya ve gelişen insanlık aslında her çağda kendine özel bazı politikalar ve stratejiler geliştirmekte hiçbir zaman geri kalmamıştır. Çağımızdaki ekonomik yeniliklere bakmaya başlarsak bilgi çağının başlaması ile birlikte bu durumun daha da bir ivme kazandığını aslında görmeye başlarız. Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle birlikte sayısal ortamlara geçmeye başlayan bankacılık, son kertede yine kâğıt para ile insanların ceplerine ve evlerine girmekteydi. Ancak 2013 yılı sonrasında başlayan süreç kripto paraların Blockchain teknolojisi ile entegre çalışan bir sistemin insanlara nasıl faydası olacağı aslında hep konuşuldu ve tartışıldı. Modern bankacılık sisteminin yerini Digital Ticks, ICO, Blockchain gibi kavramların finans sistemine nasıl bir şekil vereceği de hep tartışılan bir konu olmuştur. Bizler bu Digital Ticks gibi kripto para olaylarının aslında yeni bir ekonomi boyutu olacağını yıllar öncesinden tahmin etmiştik.

Aslında Digital Ticks olayının ne olduğunu çoğu insan bilmiyor. Daha doğrusu karmaşık algoritmalara sahip yazılımlar ile üretilen para birimlerinin, milyon dolarlar etmesini birçok insan sindirebilmiş değil. Açıkçası tam anlamıyla kavrayabilmiş değil. Modern Borsacılık sistemini bile kavrayabilen insanlar olmadığını düşünür isek, Digital Ticks denilen sistemin kavranabilmesi aslında baya sıkıntı bir sürece girileceğinin de açık bir göstergesi olacaktır. Şimdi biz kısaca konumuza dönersek bu Digital Ticks denilen sistem aslında büyük bir ticaret havuzundan başka bir şey değildir. Bir nevi borsa gibi düşünebilirsiniz. Ancak borsadan çok daha fazla olarak birçok özelliği ve sistemi bünyesinde barındıran oldukça karmaşık algoritma ile yazılmış bir sanal borsa sistemidir. Digital Ticks sistemini yazanlar, on yıllar boyunca ticaret ile uğraşmış tüccar yazılımcılardan oluşmaktadır. Yani ekip Dünya üzerinde eşi benzeri olmayan bir iş çıkartma hayali ile yola çıktığını belirtmektedir. Nitekim gelinen son durumda da, Dünya borsalarına neredeyse rakip olacak hatta bu borsaları sollayacak bir sistem olduğunu da iddia etmektedirler.

Digital Ticks denilen sistem büyük bir kripto para değişim ve satım platformu olarak devreye girmiş bulunmaktadır. Ancak bu durumun yarı algoritma yapısına sahip güvenlik önlemleri ve yazılımları sayesinde bankalardan daha güvenli bir şekilde işlem yapılabildiğini, sanırım pek çok kişi bilmiyor. Sistemde açılacak hesaplar üç dijital imzalı bir güvenlik sistemi ile kontrol edilebildiği gibi, üç imzadan birinin bile onayı olmaz ise işlemlerin yapılmadığı ve hesabın güvenlik kontrolüne düşeceği bilgisini sistemi programlayanlar bizzat söylediler. Hem yazılımcıların ve güvenlik yazılımlarının baş belası olan DDOS saldırılara karşı üst düzey güvenlik önlemi olan, hem de milyarlarca doların rahatlıkla ve güvenle dönebileceği bir sanal borsa platformunu tüm tüccarların ve iş adamlarının kullanmayacağını söylemek cahillik olur. Çünkü böylesine büyük bir sanal platform hem güvenlik önlemleri ile hem de ticaret yelpazesinin genişliği ile birçok para sahibini kendine çekeceğe benziyor. Çoğu insan daha bu sistemin neler getireceğini bilmediğini söylüyor. Aslında şöyle bir bakınca bu sistemin neler getireceğini kestirmek pek de zor olmasa gerekir.

Öncelikle Digital Ticks sistemi denilen sanal borsa platformu, 24 saat çalışan bir sistem halinde işleyecek. Ayrıca sistem üzerinden birçok ürün ve menkul kıymetler ile işlemlerin yapılabileceği ve bunların tamamının da kripto paralar ile yapılabileceği söyleniyor. Malum birçok iş adamının belki de en sevmediği konu borsaların hafta sonları kapanmasıdır. Çünkü hafta sonları devletler ve finansal sistem arasında çıkacak herhangi bir kriz, savaş, problem veya anlaşmazlık durumunda anlık alım ve satım yapamayan birçok tüccar bu konudan oldukça fazla şikâyet etmektedir. O sebeple birçok tüccar hafta sonlarının sakin geçmesini diler. Ancak bu sistemde Dünya üzerinde olacak anlık bir hareket veya kriz ile tüccarlar, hafta sonu veya içi fark etmeksizin alım, satım hatta değiş tokuş bile yapabilecekler.  Buda birçok tüccarın Dünya üzerindeki anlık gelişmeler ile büyük paralar kazanıp kaybedebileceği anlamına geliyor. Ayrıca anlık yapılan alım, satım veya değişimlerle kazanılacak paralarda anında hesap cüzdanlarına aktarılabilecek. Bunun anlamı para gönderim veya dağıtım gibi işlerde artık vade vb. olayların kalkması anlamına geliyor.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *