1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Algoritma ve Mantık İlişkisi

Algoritma ve Mantık İlişkisi

Algoritma ve Mantık İlişkisi

Yazılımcılık geleceğin en önemli meslekleri arasında yer almaktadır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle sistemlerde kullanılan yazılımlar oldukça hızla gelişerek, farklı bir yöne doğru kaymaktadır. Bu yazılımların aslında temel ihtiyaçlarından birisi de mantık kurma özelliğidir. Mantık bilimi, Matematik bilimi ile birlikte yol alan başka bir daldır. Çünkü mantık aslında Matematik bilimi ile iç içe geçmiş iki farklı ana daldan farklı değildir. Hayatın her aşamasında hatta hayatın her safhasında mantık ve matematik mutlaka kullanılmaktadır. Bilişim teknolojisi de matematik ve fiziksel kodlar üzerine olması sebebiyle, kendi içerisinde mantık bilimine dair çok fazla unsur barındırmaktadır. Ancak mantık kurmak, yazılım dilinde bambaşka bir isim ile anılmaktadır. Bunun adına algoritma denmektedir. Algoritma denilen olay aslında mantık kurmanın biraz daha ilerisi ve biraz daha gelişmiş bir halidir. Mantık derslerinde genellikle var veya yok, 1 veya 0 terimleri kullanılmaktadır. Ancak yazılım dili, makine diline döndüğü vakit kodlamalar 1 veya 0 şekilde okunmaktadır. Bunu sağlayan, makine dilinin çevriminin sağlanması lojik mantık kapıları ile olmaktadır. Bu mantık kapılarının programlanması yazılım ile sağlanabildiğine göre de, en önemli konu buradaki ara bağlantıyı sağlayan algoritma programlamadır. Aslında algoritma programlaması diğer program türevlerine göre daha zorlu ve daha farklı yollarla çözüm sunan bir yapıdır. Program yazılımının, belirli bir akışı içerisinde ki süreçleri, fikirleri veya veri alışverişlerini bu algoritma programlaması ile bulabilmek oldukça kolay bir iştir. Çünkü algoritma diyagramları programın akış düzenin de sorunların da tam olarak nerede olduğunu programcıya göstermektedir. Bu açıdan çok önemli olan algoritma programlama aslında yazılımcıların olmazsa olmaz öğrenmeleri gereken konuların başında gelmektedir.

Şimdi bunları örneklerle detaylandıralım. Diyelim ki bir alışveriş sitesi programlayacaksınız. Alışveriş sitesinin ana modül sayfalarını önceden şöyle bir oluşturalım; Ana sayfa, alt sayfalar, ürün sayfaları, sepet bölümü, ödeme bölümü, üyelik bölümü, banka kart Api bölümü. Şimdi bu bölümleri oluşturduk. Bu bölümlere dair modülleri öncelikle sırasına göre yazalım; Sayfa yönetim modülü, alışveriş yönetim modülü, ödeme kontrol modülü, banka api kontrol modülü; Eğer kartta para var ise ödemeyi al, Eğer kartta para yoksa ödemeyi durdur hata sayfasına yönlendir. Bu mantık modülüne göre de sayfamızı programlamaya başlıyoruz. Sayfanın programlanmasında ilk yapacağımız alan sayfa yerleşkelerini aynı şekilde bir akış diyagramı çizerek yerleştirmek. Bu bölgelerin güncellenebilir veya güncellenemez olmasını ayarlayıp veri tabanı bağlantılarını yaptıktan sonra, iç sayfa programlamasındaki nesneleri tanılamak. Algoritma programlama dediğimiz olay işte bu safhaları tek tek belirleyen ve her bir yapıyı birbirinden bağımsız modüler olarak işaretleyen diyagramlar silsilesidir. Bu silsile içinde her bir modül, her bir değişken hatta her bir program kodu bağımsız olarak incelenir ki, olası bir hata veya yanlışlıkta sistemdeki hataların tespiti daha kolay yapılabilsin. Böylelikle hem hata anında müdahale edilebilecek olan kod bölümü nerede diye aramaya gerek kalmaz, hem de kurulan mantık diyagramları sayesinde işlenen kodun doğru çalışıp çalışmadığını da ayrıca görme imkânı sağlanır. Algoritma programlama dediğimiz olay işte bir yazılım içerisinde o kadar önemli ve o kadar elzemdir ki, algoritma bilmeyen bir yazılımcının yazılımcı olmasına imkân yoktur.

Özellikle Avrupa’daki yazılım şirketleri ve okulları, algoritma kurmaya çok önem vermektedirler. Algoritma kurulmadan yapılacak her yazılım veya işi ciddiye almadıkları gibi o işe de profesyonel gözüyle asla bakmazlar. Çünkü algoritma mantığı, aynı zamanda kodların işlerliği açısından da çok önemlidir.

Bir Cevap Yaz

furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *