1 Mayıs Resmi Tatil Mi?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli günler arasında yer alıyor. Peki, 1 Mayıs resmi tatil mi? 1 Mayıs hangi güne geliyor

Emek ve Dayanışma Günü her yıl kutlanıyor ve birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele için birbirinden çeşitli etkinlikler düzenlenirken bu yıl Koronavirüs gölgesinde yaşanacak. Vatandaşlar 1 Mayıs’ın hangi gün kutlanacağını ve işlerin, okulların tatil olup olmayacağını merak etmeye ve aramaya başladı.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

2008 Nisan ayında, 1 Mayıs “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 1 Mayıs ile ilgili detaylar, 22 Nisan 2009 gününde TBMM‘de kabul edilen yasada yer alıyor. Kabul edilen yasaya göre, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda 1 gün resmi tatil uygulanmasına karar verilmişti. Buna göre, 1 Mayıs kapsamında resmi tatil uygulanacak. Resmi tatil ile kamu kurumları, bankalar ve bazı kuruluşlar da 1 gün süre ile çalışmayacak.

2021 YILINDA 1 MAYIS HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçilerin dünya genelinde kutladığı bir bayramdır. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2021 tarihli günde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs günü okullar tatil olacak, kamu işçileri de resmi tatil yapacak. Fakat bu yıl da hafta sonu olan Cumartesi gününe denk geldiği için çalışanlar ekstra bir tatil yapmamış olacak.

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

İlk kez 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saat süre ile çalışma talebinde bulunarak iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyona yakın işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yan yana yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde görülmüştü.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile sürdü ve 4 Mayıs tarihinde de kanlı Haymarket Olayı‘na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması önlendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü” olarak kutlanması hakkında karar birliği alındı. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü pek çok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini böylece kazanmış oldu. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir